Staršie právnické knihy uvádzajú pomenovanie „udavač“ ako „denunciant“ – neutrálne označenie osoby, ktorá svojím oznámením, prevažne štátnym orgánom, privodí trestné stíhanie „udanej„ osoby.
V súčasnosti sme veľmi často konfrontovaní v médiách, takmer na dennej báze, podobnými termínmi respektíve podobným významom predkladaných (podsúvaných?) informácií. Je veľmi pozoruhodné, ako sa každé médium, prostredníctvom či usmernením majiteľa, snaží podať, vysvetliť svoju podstatu, svoj pohľad na problematiku. Samozrejme, všetci svorne tvrdia, že ten nezávislý, ten objektívny pohľad… isteže, je pravda, ba priam pravidlo, že nenapíšu priamo a otvorene, že ten náš je jediný pravdivý, ale v podtexte to viac-menej veľmi silno doslova cítiť. Ak mám nádchu, tak mi to prosím prepáčte, ale už takto trpím veľmi dlho. Verím, že túto „nádchu“ už budem mať chronickú…
Skúsim sebe, ak dovolíte aj vám, príkladom z reálnej histórie, vysvetliť svoj pohľad na túto problematiku. Veľmi dávno, presne v roku rok 1542, pápež Pavol III. vytvoril takzvanú „pápežskú inkvizíciu.“ Zasiahla mnohé európske krajiny, medzi nimi aj Taliansko. Po skorších inkvizíciách, ktoré sa začali od dvanásteho storočia na čele s „veľkým inkvizítorom“, sa aj na tomto „poli“ ľudia poučili. V jednom nemenovanom meste však vymysleli na udávanie veľmi dobrú metódu, na vtedajšiu dobu podloženú mimoriadne pokrokovými a múdrymi myšlienkami. Anonymné udania sa nevyšetrovali. Ak boli udania podpísané, museli veľmi presne a konkrétne obsahovať, popisovať udávané oznámenia a najlepšie, a to doslova, aj svedkov. V prípade, ak sa spomínané udanie nepotvrdilo, oznamovateľovi prislúchal trest presne taký, aký hrozil potenciálnemu vinníkovi, ktorého udal vrchnosti. Krátko, múdro, jednoznačne vymyslené a realizované. Mne osobne sa to veľmi páči. Absolútne s tým súhlasím.
Nechcem to už ďalej rozvíjať, ani konštruovať nejaké závery, myslím si, že by to bolo nosením dreva do lesa. Samozrejme netvrdím, že takýto postup nemá byť vôbec používaný, ale…
Predsa len, krátky citát pripisovaný Cicerovi : „Ťažké je mlčať, keď cítiš bolesť.“
„Ťažké je mlčať, keď cítiš bolesť, ale ľahké... ...
Celá debata | RSS tejto debaty