Založ si blog

Justitia ( Justícia)?!

      Justitia, alebo jej slovenský ekvivalent Justícia, je starorímska bohyňa spravodlivosti.  Rimania si ju osvojili zo starovekého Grécka, ale dá sa vystopovať aj hlbšie v histórii, v Egypte. Je stelesňovaná ako mladá žena, ktorá v ľavej ruke zviera váhy, v  pravej drží dvojsečný meč. Meč spravodlivosti. Vo väčšine vyobrazení má oči previazané páskou. Tejto pomyselnej, ako mnoho ľudí verí, „slepej spravodlivosti“, by som venoval zopár viet, a ak chcete, zopár  svojich myšlienok, zamyslení.

      V knihách je vysvetlený význam, prečo má spravodlivosť zaviazané oči. Preto, aby nevidela účastníkov prípadného pojednávania, ich moc, ich spoločenské postavenie, spoločenský status. Rozhodovanie by malo byť výhradne na základe predkladaných argumentov a dôkazov. Aké ušľachtilé myšlienky a dôvody. Spravodlivý proces, rešpektovanie práva a spravodlivosti pre všetkých. Doslova.

      Niekedy socha onej vysnívanej spravodlivosti stojí na „mešci peňazí“. Znova, len úcta a rešpekt ku krásnym ideám nepodplatiteľnosti „onej“ spravodlivosti. Už slovo spravodlivosť má pre mňa úžasnú silu, vyvoláva vo mne posvätnú úctu. U mňa ju absolútne má a bezpochyby si ju zaslúži. Realita? Neviem, či tu treba niečo napísať… Predsa len, skúsim, ale veľmi opatrne. Veľmi. Mám taký pocit, ako keby si každý politik prisvojil svoju  spravodlivosť,  takmer zhmotnil svoju „sochu spravodlivosti“ len pre seba.. To by som im možno, hovorím, možno odpustil, horšie, podľa mňa je, ak každý tú svoju bezostyšne vydáva za originál. Akási súťaž, súťaž spravodlivosti. Strašné? Dokonca sa predháňajú argumentovať tou svojou jedinou spravodlivosťou. Samozrejme, začínajú očiernením sochy iného majiteľa, pod heslom, čím horšie, tým lepšie…

      A teraz, človeče, buď múdry, a vyber si, lebo ťa jednoducho postavia pred hotovú vec:       „Tá moja socha je tá správna, tá moja je jedine pravá“. Dokonca medzi sebou súťažia, ktorá a prečo je tá jedinečná a originálna. A nám, občanom tohto štátu, ich voličom, bez zaváhania, jednoznačne, určujú miesta na lavici porotcov. Bez akéhokoľvek zaváhania sa pokúšajú získať body pre svoje sochy, ako  keby rátali s tým, že pásku na očiach máme my. Spoliehajú sa, že cez ňu neuvidíme skutočnú realitu, skutočnú, pravú sochu pravej spravodlivosti.

      V dávnej Číne mali sudcovia okuliare z čierneho kameňa, aby nevideli strany na súde, aby počúvali len a len argumenty, fakty. Doslova, aby nepracovala ľudská fantázia a predstavivosť, aby sa nedali oklamať obrazom, ktorý im sprostredkujú ľudské oči. Tak, možnože, priatelia, skúste pri súťaži spravodlivosti, ktorú nám na dennodennej báze predkladajú politici a ich dôverníci, zatvoriť oči a počúvať fakty a argumenty. Ja tvrdím, že originál je len jeden.

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148692x
Priemerná čítanosť článkov: 3232x

Autor blogu

Kategórie