Založ si blog

Žijeme sieťami alebo v sieťach…Kedysi sa nimi chytali ryby…

      Písal sa rok 1960 v Amerike. Postavili sa proti sebe dvaja kandidáti na 35. prezidenta USA.  Tradične, republikán Richard Milhous Nixon a demokrat John Fitzgelard Kennedy. Predvolebné obdobie je vo finále, vrcholí. Doteraz sa predvolebné debaty vysielali na televíznej obrazovke alebo v rozhlase. Na striedačku. Jednu z ostatných  vysielali  naraz v oboch médiách. Už v tom čase jedna spoločnosť urobila prieskum, kto v ktorom médiu, podľa divákov a poslucháčov vyhral a bol „vhodnejším“ kandidátom na prezidenta. Výsledok ma neprekvapil. Tí, čo počúvali debatu cez rozhlas, označili za „víťaza“  Nixona. Zhodli sa, že ich svojimi odpoveďami a argumentáciou presvedčil. Televízni diváci mohli okrem slova aj vidieť kandidátov a za lepšie pripraveného označili Kennedyho. Našiel som analýzu sociologického prieskumu s vysvetlením  výsledku. Dá sa to nájsť na internete  v anglickom jazyku. Veľmi zaujímavý výsledok, s ktorým sa pracuje a využíva (aj zneužíva) doteraz. Metóda je rozpracovaná do posledného detailu, do najmenších maličkostí. Tak, ako to potom je? Ako tu u ľudí funguje? Bojím sa opýtať, tak to bolo alebo bude aj pri súčasných voľbách? V starovekej  Číne mali údajne sudcovia pri výkone svojho povolania akési čierne kamene na očiach, aby nevideli obidve strany súdu a počúvali len a len slová, silu ich argumentácie. Nie obraz, nie divadielko. Vedeli, čo my už nie? Alebo to presne vedia. Zase je  to len môj názor. Každý, teda skoro každý, počul spojenie „sila siete“. V jednom z minulých  blogov som napísal, že by ma aj zaujímalo, čo, kto, formuje „pamäť  internetu“? Ako sa budú ukladať odpovede na jednotlivé otázky z histórie dávnej aj veľmi nedávnej? Budú sa pozmeňovať? Budú sa úplne meniť? Postupne meniť tak, ako chceme? Alebo niekto chce? Alebo len algoritmom? Už je taký?  Alebo sa budú podľa odpovedí prisudzovať postupne a zmenia pomyselnú pravdu? Matematicky, geometrickým radom, umelá inteligencia prisúdi počet odpovedí k „pravde“ v tom zmysle, že rovnaké odpovede od väčšiny znamenajú „asi pravdu“. Aj keď nepravda, ale matematicky je to pravda?

       Žijeme sieťami a v sieťach. Mnohí dokonca len zo sietí žijú. V poriadku, ak my, ich „followeri“, im to umožňujeme. Rešpektujem. Siete. Mnohovýznamový je názov sieť, každý si ho vysvetľuje po svojom. Aj rybár Šimom Peter chytal ryby do siete, neskôr sa stal rybárom ľudí… Vnucuje sa mi otázka: Ak my niečo hľadáme v sieti, môže aj sieť hľadať niečo v nás? Alebo len a len priamo nás?  Fikcia? Konšpirácia? Fakt, neviem. Ja sieť používam len ako doplnok. Pre mňa nemá žiadnu silu. Bez elektrickej energie sieť nefunguje. Človek áno. Sieť v človeku funguje aj bez elektrickej energie. Siete v rodinách, úzkych či širokých, stále fungujú, niekoľko tisícročí a spoľahlivo.  Tie umelé, nové, moderné  sa ich snažia zakryť. Verím, že veľa ľudí ich vidí a hlavne cíti, ľudsky, normálne. A tak ich aj používa.  Rodíme sa do sietí človečenstva. Prirodzene. Fungujeme v nich a nepotrebujeme sa o tom deliť s inými. Treba len sfúknuť prach. Zastaviť sa na chvíľu a sieť je tu. Stále väčšina a možno aj menšina túto sieť považuje za svoju prirodzenú. Sieť nás ľudí. Každý by mal v prvom rade žiť svoj vlastný život. Sebecky vlastný. Ja osobne viem žiť svoj život aj bez nazerania na iné životy. A záver len tak pre seba. Seneca: „Šťastný život je život, ktorý je v súlade s vlastnou prirodzenosťou .“

„Sláva mnohých mudrcov spočíva len na zlej pamäti ich poslucháčov, alebo na prílišnej hlúposti ich obdivovateľov.“

23.02.2024

Tak toto je jedna z mnohých múdrostí klasického filozofa Sokrata. Nádherné, ako dokázal do jednej vety vtesnať niekoľko desiatok kníh, ba až celé životy rôznych generácií, ich životné skúsenosti, poznatky, chyby, omyly, ale aj ponaučenia a východiská, problémy, snahy o pochopenie spoločenského života. A nech to znie akokoľvek neuveriteľne, platia aj [...]

Mal som sen…(Teenagerskí voliči…)

24.11.2023

Washigton, 28. augusta 1963. Martin Luther King predniesol svoj prejav, ktorý sa zapísal do histórie: „ Mám sen, že budem žiť v krajine, kde ľudí nebudú súdiť podľa farby ich pokožky, ale podľa ich vlastností.“ Ja som si dovolil napísať to v minulom čase. Mal som sen. Verím, že [...]

„Ak by voľby mohli reálne niečo zmeniť, tak by nás nenechali voliť.“

24.10.2023

Túto, pre mňa až zarážajúcu, myšlienku vyslovil Mark Twain. Po jej precítení, prípadne prečítaní s porozumením, ako sa dnes moderne a progresívne hovorí, automaticky predpokladám, že zarazila aj vás. A nie je to náhodou aj tak? Je krátko po voľbách. Pozerám, sledujem, čítam, počúvam. Nestačím sa diviť. Poviem otvorene, s ústami dokorán. Ako to [...]

Russia Lenin Death Anniversary

Ruskí komunisti zúria. Tvrdia, že Putinov obľúbený filozof bol silný zástanca fašizmu

28.04.2024 17:00

Komunisti žiadajú prokuratúru, aby posúdila tvorbu filozofa Ivana Iľjina. Riaditeľ školy, ktorú po ňom pomenovali, vidí v pozadí sprisahanie Západu.

spišiak

Ďalšia nehoda politika, Spišiak narazil do plota: Oslepilo ma slnko, vysypali sa na mňa papieriky

28.04.2024 16:54

Poslanec Progresívneho Slovenska Jaroslav Spišiak mal dopravnú nehodu, narazil do plota.

Titanic - fotografia ľadovca

Hodinky najbohatšieho muža na Titaniku sa predali za viac ako milión libier

28.04.2024 16:28

Zlaté vreckové hodinky, ktoré patrili najbohatšiemu cestujúcemu na palube Titaniku, sa predali za takmer 1,2 milióna libier.

fico, šimečka

Prieskum: Smer vedie, ale PS a Hlas sú blízko. V parlamente by boli aj SNS a Republika

28.04.2024 14:45

Najvyššie preferencie v apríli má strana Smer, ktorá by získala 21,1 percenta hlasov. V parlamente by bolo podľa prieskumu Focusu 7 strán.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 308647x
Priemerná čítanosť článkov: 4978x

Autor blogu

Kategórie