Založ si blog

Je lepšie byť sám ako v zlej spoločnosti?

      Tak presne na toto som si spomenul. Na túto veľmi zvláštnu myšlienku, ktorú vyslovil prvý prezident Spojených štátov.  Len otáznik som si dovolil doplniť. Dlhé dni, na radu mojich priateľov, som prestal  sledovať domácu politickú situáciu. Pomohlo mi to. Asi som aj „omladol“. Mal som týchto prečudesných dnešných  „vecí verejných“ akurát dosť. Odolával som  kolegom v práci, ale aj známym. Stal som sa „dobrovoľným abstinentom všetkých politických správ“ a vrelo to odporúčam. Z času na čas takýto „detox treba absolvovať, doslova si ho dopriať. A u nás na Slovensku aj povinne. Tento víkend však moje „zlé ja“, moja chuť po informáciách ma zase dostali a zdolali. Nemám právo, ani som si ho nikdy neprivlastnil, niekoho poučovať, moralizovať či nedajbože  kriminalizovať, prípadne aj súdiť. Vylievať vedrá špiny, urážky, osobné invektívy o posmeškoch nehovoriac bez dôkazov, prípadne relevantných informácií, ktoré by aspoň čiastočne dali základ spomenutej argumentácii politických súperov v diskusiách. Poviete si, veď  o tom  má byť aj táto politická debata, niekto povie, „politický súboj“. Nesmelo tvrdím, že nie. Všetko sa dá v rámci slušnosti, korektnosti. V čestnom súboji platia písané i nepísané pravidlá, televíznu debatu nevynímajúc. A moderátor by sa ako rozhodca mal snažiť, v maximálne možnej miere, o spravodlivosť. Nenadržiavať ani jednej zo zúčastnených strán, ba ani len sebe, lebo často už pri predstavovaní aktérov vidno, na ktorej strane „barikády stojí“. Svoje vlastné pocity by mal nechať v šatni. Teda, ak to dokáže a vlastne chce. Niekedy mám pocit, že sa mu až tak ani  nechce a potom je v debate rozhodcom niekto iný. My sa stávame rozhodcami až pri voľbách. Ruku na srdce, čo všetko svojim odpúšťame. Všetko, a to doslova. Na súperovi vidíme aj vlások, hlasno kričíme až vrieskame, že ho tam má, aby to každý videl a vedel.

      Tak som si povedal, že sa budem veľmi snažiť, aby som bol čo najspravodlivejší rozhodca, ak sa tento zápas skončí, respektíve skončil a hráme predlženie. Niekedy mám dojem, že hráči už nepotrebujú divákov ani rozhodcov a hrajú a hrajú, len tak asi pre seba. Tak sa im to zapáčilo, že zabudli, prečo a za koho nastúpili na zápas… Raz nás, ako rozhodcov predsa len budú potrebovať. Teda dúfam. Idem sa pozrieť na záznam svojho preferovaného tímu, na každú minútu zápasu, na každú akciu aj reakciu na akciu „nepriateľského tímu“,  a vlastne, či je to ešte ten môj preferovaný tím. Nejako sa v tom strácam… čo vy? Chcem sa čo najlepšie rozpamätať, aby som sa vedel čo najlepšie rozhodnúť. Ja určite pôjdem rozhodovať. Mne zatiaľ pamäť slúži. Chvalabohu, nezabúdam.

      Na záver, predtým ako odídem zas na dlhší „detox“, si dovolím krásnu vetu  Williama Shakespeara: Neexistuje dobré ani zlé, všetko vytvárajú iba myšlienky.

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Príbeh bielej vrany, bieleho leva… Dúfam, že raz budeme ako “ biele vrany“ všetci…

12.01.2023

Začnem citátom Marca Aurelia: „Konár, odrezaný od ostatných konárov, je odrezaný aj od celého stromu. Tak aj človek, ak sa rozíde s ostatnými, odíde tým aj od celej spoločnosti.“ Len malú poznámku, že áno, tento výrok si dovoľujem použiť na vysvetlenie a lepšie pochopenie myšlienky, ktorú chcem týmto písaním vyjadriť. [...]

Je to otázka či zároveň aj útok?

20.12.2022

Sedím pri kávičke o rozmýšľam o veľmi vážnych veciach. Spomenul som si na svoju mamku, ako sa ma veľa ráz opýtala, keď som sa akože učil, počas strednej školy, a pod fyzikou som mal „zaparkovanú knihu histórie“. Hrali sme doslova hru, ja som sa tváril, že to mamka nevidí a nevie a mamka, že to skutočne [...]

Jana Bittó Cigániková, Richard Sulík, SaS, parlament

SaS spustila petíciu proti zákazu nedeľného predaja

09.02.2023 12:33

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka takéto zákazy výrazne obmedzujú slobodu jednotlivca.

Rastislav Káčer, Igor Matovič, György Gyimesi

Ostrá prestrelka medzi Matovičom a Káčerom. Šéf diplomacie reaguje: Sú to zabávači, netuším, kto je Gyimesi

09.02.2023 12:21

Keď to pred rokom povedal líder Sme rodina Boris Kollár, pre Matoviča to problém nebol.

Macko Martin Generál fekálny fantóm

Priznaním si pokazil život. Po 8 rokoch súd oslobodil Martina Macka z kauzy "fekálny fantóm"

09.02.2023 12:01

Nebolo preukázané, že žalované skutky spáchal obžalovaný, priblížil hovorca verdikt súdu. Prípad fekálnych útokov sa stal v roku 2015.

Káčer

Heger sa v ostrej výmene názorov s Budapešťou a Matovičom zastáva Káčera

09.02.2023 12:00

Poverený premiér Eduard Heger tlmí vášne. Na ceste na summit EÚ sa vyjadril k slovnej prestrelke, ktorú spustil minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 44
Celková čítanosť: 140080x
Priemerná čítanosť článkov: 3184x

Autor blogu

Kategórie