Založ si blog

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

      Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto rieku, ako hranicu. Zákon, ktorý chránil Rím pred občianskou vojnou. Dnes je význam ponímaný a chápaný v zmysle nemožnosti cúvnuť prípadne zobrať svoje rozhodnutie späť, bez následkov.

      Sledujem správy, informácie podávané médiami. Každé „chŕli“ tie svoje, ten svoj „nestranný“ pohľad na dianie u nás i vo svete. Nebudem opakovať, čo si myslím o vydávaní jedného pohľadu, jedného názoru za objektívnu pravdu. To nechám na každého z vás. Osobne ani netvrdím, že môj pohľad, moje argumenty sú tie pravé, dokonca pravdivé. Nemám na to odvahu ani aroganciu. Silné slová? Verím, že ich môžem napísať. Mne to niekedy tak aj pripadá. Ale vy si máte právo, mimochodom, tak ako ja myslieť i napísať svoj názor. Svoj pohľad na „vec“. Demokracia je diskusia.

      Pozerám, a doslova s údivom, debatu politických rivalov. Úžas  a hrôza. Neverím, že sa mi to nesníva. Veď, nič nové, poviete si. Okamžite prepnem televízny program. Asi priťahujem predvolebné debaty. Už ozaj stojím v pozore, môj strach mi nedovolí prepnúť. Vyhrážky smrťou, zastrelením, ublížením detí v rodine… Nedokážem posúdiť, či je to realita, či pravda alebo dopredu  premyslený ťah.  Veľmi by som si prial, že nič z toho. Veľmi si to želám. No na druhej strane, kam sme to dopracovali? Kedy  si povieme stačilo, už dosť!  Je to už ten povestný Rubikon? Bojím sa odpovedať. Kde sa tie pomyselné „kocky osudu“ zastavia? Kam sme ich my ľudia hodili? Ktorým smerom? Kam smerujeme my ako civilizácia ?

      Na záver citát prisudzovaný Caesarovi: „Ľudia radi uveria tomu, čomu chcú uveriť.“  Naozaj?

    

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Je lepšie byť sám ako v zlej spoločnosti?

17.01.2023

Tak presne na toto som si spomenul. Na túto veľmi zvláštnu myšlienku, ktorú vyslovil prvý prezident Spojených štátov. Len otáznik som si dovolil doplniť. Dlhé dni, na radu mojich priateľov, som prestal sledovať domácu politickú situáciu. Pomohlo mi to. Asi som aj „omladol“. Mal som týchto prečudesných dnešných „vecí [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148724x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie