Založ si blog

Žijeme Jóbove časy?

      Dnes by som chcel pripomenúť slovné spojenie Jóbova zvesť, Jóbova správa,  jednoduchšie  jóbovka. Verím že ste to niekde zachytili, započuli.  Ak nie, patríte k tým šťastnejším a prajem vám,  aby vám to čo najdlhšie vydržalo. No určite ste si položili otázku, prečo sa pýtam na Jóbove časy a nie Jóbove správy? Pokúsim sa s tým nejako vysporiadať…

      Na tento  mystický, ak môžem biblický slovný význam, jeho prenesenie do dnešných dní, ak chcete čias, čo žijeme, som si spomenul, keď sa dnes na politický stav vecí verejných pozerám, ako ho vidím, vnímam, doslova, ako ho cítim. Dovoľte mi, aby som sa s mojím videním sveta podelil aj s vami. Vopred hovorím, ako som už veľa raz písal, netvrdím a nikdy nebudem, že len a len moje predstavy či názory alebo úvahy sú správne a pravdivé. Takýchto tvrdení, niekedy otvorene priamo, inokedy jemne podsúvaných a aj podoprených zaručene pravdivými argumentmi, nájdete veľmi veľa. Všade, dookola, doslova, kde len dovidíte, a ešte riadne ďalej.

       Tak nejako by som sa chcel verejne vyjadriť, verím, že stále to v našej krajine platí, teda dúfam, že bude aj  ďalej platiť  právo na vlastný názor, na svoj vlastný pohľad na stav vecí verejných a ich verejné prezentovanie. Žijeme v demokratickej spoločnosti. Toto právo je  garantované aj základným zákonom nášho štátu, Ústavou SR.

      Táto správa vyjadruje zlú, tragickú, vo všeobecnosti nepriaznivú informáciu. Tu by som mohol povedať, veď áno, žijeme presne takto popísané časy. Veľa ľudí zažíva, ak chcete spracováva, vo svojom vnútri Jóbove správy. Bohužiaľ, dennodenne. Vlastne by som rád navrhol priliehavejší výraz, Jóbove časy.

      Jób bol veľmi zbožný muž v Starom zákone.  Diabol si povedal, že nie je problém byť zbožný, ak sa ti vo všetkom darí. Jób bol bohatý zdravý, darilo sa mu v osobnom aj pracovnom živote. Naraz sa mu však prestalo dariť, vykradli ho, ochorel, zomreli mu deti. Cez všetky príkoria, a v príbehu je ich popísaných veľa, napriek nepriazni osudu, zostal pokorný, skromný a bohabojný muž. Nestrácal nádej a vieru. Uzdravil sa. Opäť sa mu  začalo dariť. Znova bol úspešný, ako sa dnes zvykne popisovať. Legenda hovorí, že sa dožil viac ako dvesto rokov. V skúške obstál.

      Priznám sa, že, ako som mal myšlienku na tento blog, vedel som presne, ako ho skončím. Teraz akosi váham. Aká je vlastne odpoveď na moju otázku? Žijeme Jóbove časy? Ak áno, kedy sa skončia? A skončia sa vôbec? Ak nie, tak prečo ? Alebo my na Slovensku či v EÚ máme byť trpezliví a čakať ako Jób vyše dvoch storočí? Máme toľko času? Z pohľadu jedného života asi nie. Z pohľadu času ako relatívneho pojmu asi aj áno. Neviem. Niekedy mi napadne myšlienka, pri ktorej sa až začervenám, aké Slovensko, aký svet, v akom stave,  zanecháme našim budúcim generáciám. Tu sme povinní ten čas zastaviť, ako sa len dá. Vydržať, ako sa len dá. Verím, že sa to podarí.

       Odpoveď  si dovolím šalamúnsky nechať  na vás, milí čitatelia. Nech bude akákoľvek, budem ju rešpektovať. No tento „stav  sveta“, v ktorom sa teraz nachádzame,  sme stvorili my ľudia. Nikto iný. Verím však v dobro. Verím, že aj my, ako človek, ako celé ľudstvo, obstojíme. Som o tom presvedčený, že v skúške dejín obstojíme.

      Dovoľte mi, vážení čitatelia, neviem, či sa to má a môže, ale tak to cítim ja, všetkým vám chcem popriať k blížiacim sa sviatkom a už aj k príchodu Nového roku, veľa zdravia, rodinnej pohody a pokoja. Všetkým čitateľom a ostatným blogerom veľa dobrých nápadov a pekné chvíle pri čítaní. Veď, ako hovorí klasik, platíte pri čítaní tým najvzácnejším, čo máte po zdraví,  a to vaším  časom.  S úctou, Peter Schuster.

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148690x
Priemerná čítanosť článkov: 3232x

Autor blogu

Kategórie