Založ si blog

Marketing v politike? Je politika tovar?

      Dovolím si začať, ale aj skončiť  citátom. Ešteže takí múdri ľudia žili a zostali nám po nich úžasné, nadčasové, navždy pravdivé  myšlienky. Ďakujem, že si môžem aspoň na sekundu ich múdrosť privlastniť. Na začiatok Napoleon Bonaparte: Veľký politik sa pozná podľa toho , či jeho myšlienky žijú aj po jeho smrti, alebo porážke.

      Ako sa ešte dalo, chodil som hrávať tenis. Už dávno to nie je pre mňa len športová udalosť, teraz skôr spoločenská. Kto ho hráva pozná, že dobre padne sa pri zbieraní loptičiek pri sieti porozprávať. Verím, že kolega, s ktorým chodím hrávať tenis, to nebude čítať, aby nevedel, že vtedy vlastne oddychujem a doslova naťahujem čas. Raz mi pri takto tvrdo rozohranom zápase, len tak medzi rečou, povedal s náznakom debaty . “Peter, čo hovoríš na toho či onoho politika, veď  je to čisto marketingový produkt…“ Vyslovil aj meno, ale ja rýchlo zabúdam. Pre istotu.

      Po čase som si spomenul, ako ho nazval marketingovým produktom. Pozeral som zopár tlačových konferencií a keďže tam bol aj menovaný politik, sledoval som pozornejšie, ako prebiehali  otázky i odpovede na oboch stranách. Poviem pravdu, snažil som sa byť nestranný, iba som sa zamyslel, či má môj tenisový partner pravdu? Ako ho to nazval? Dá sa takto o človeku vôbec hovoriť? 

      Pozrel som si slovo marketing a jeho ponúkaný význam. Pôvodný zdroj je anglický výraz to market – obchodovať, uviesť na trh. Dokonca to vedie až k latinskému slovu mercari – kupovať, merx – tovar. Verím, že by sa toto slovo dalo historicky vystopovať ešte v dávnejšej histórii. Každá, alebo drvivá väčšina vysvetlenia tohto slovného spojenia sa viaže na realizáciu požiadaviek trhu. Doslova, je to obchodná politika zameraná na dosiahnutie maximálneho ekonomického efektu. Ako čítam, ako hľadám, ja už poznám svoju odpoveď. Viem, čo kolegovi odpoviem. Zamrazilo ma. Alebo si mnohí poviete, ako sa zvykne hovoriť, „dobré ráno stará mama“, to ti trvalo. Chce sa mi veriť, že nemám pravdu. V kútiku duše chcem veriť, že to celé, celú politickú scénu, ak chcete veci verejné, zle chápem.

      Na záver sa mi núka otázka: Je politika marketing? Ak pripustíme, že  je, aký cieľ má spomínaný  marketing, kto a prečo zadal takúto objednávku, aký je skutočný dôvod a jeho skutočný cieľ? V čí prospech? Kto je vlastníkom tohto marketingového  produktu? My ľudia, voliči ? Sme len konzumenti týchto produktov?  Neviem, ako vám, ale mne napadá čoraz viac naliehavých otázok. Niektorí  by si aj trúfli odpovedať a verím, že by neboli ďaleko od pravdy.

      Aby sme to uzavreli. Celkom na záver si dovolím spomínaný  citát o demokracii, ktorým sám sebe pomáham pri písaní tohto textu. Francúzsky politik Georges Clemenceau: Demokracia je umenie držať samého seba na uzde, aby nás nemuseli držať iní.

      Trefnejšie to ani nemôže byť.

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148722x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie