Založ si blog

Slovenský Fénix?

      Dnes, ak dovolíte, by som vám rád porozprával starodávny príbeh o bájnom vtákovi menom Fénix. V starom Egypte sa s podobným príbehom, oveľa starším,  spája vták Benu, ten zasa s príbehom slnka a boha Ra. Nechcem zachádzať hlbšie do histórie, vrátim sa k starogréckemu Fénixovi. Prečo som s týmto príbehom vôbec začal? Skúsim sa s tým popasovať.

      Všímam si, žiaľ, nedá sa nevšímať si, stav spoločnosti, stav  našich vecí verejných, celkovú situáciu na „slovenskom politickom poli“, no neodvažujem sa ju ani popísať ani pomenovať. Samozrejme, každý vidí, sleduje, počúva, číta, alebo aj nevidí nesleduje, nepočúva , nečíta, ale v každom prípade to vníma po svojom, a rovnako ako ja,  hľadá a možno aj nachádza ten svoj správny smer, tú svoju správnu cestu…  Každý má právo na vlastné vnímanie, aj rozhodovanie o svojom životnom príbehu v spoločnosti, ale…

      Napadla mi asociácia pri vnímaní súčasnej politickej  situácie v našej krajine, aj otázky s tým spojené. Ako to „funguje“ inde, v Európskej únii,  vo svete?  Potrebujeme my  nového Fénixa, takého nášho? Slovenského? Chceme ho vôbec? Budeme ho v tom virtuálnom, ale  aj skutočnom slnečnom svite vidieť? Budeme vedieť, že je ten jediný, ako sa píše v legende? S úplne novým cyklom života, smrti a znovuzrodenia? Kratším? Ak áno, o koľko? Rok, dva, tri…? Dlhším? Ak áno, o koľko? Budeme prepisovať, alebo písať novú históriu, prípadne po päťsto rokoch bude niekto čítať o bájnom slovenskom Fénixovi? Tak, to si dovolím predpovedať. Asi  nie, teda určite nie. Kto bude, alebo už existuje, prípadne rodí sa –  pomyselný Fénix? Ak  áno, tak prečo?  Ak nie, tak prečo? Aká je správna odpoveď?   Neviem, netrúfam si odpovedať.

      Podľa legiend, Fénix je na svete vždy len jeden. Nepotrebuje potravu. Žije z rannej vlahy a vzduchu. Má krásne lesklé perie. No aj on starne. Po asi päťsto rokoch života (niekde píšu po 1 500 rokoch) ho ranné vychádzajúce slniečko zapáli. Fénix zhorí, hynie. Koniec legendy už určite poznáte. Fénix sa po troch dňoch objaví znovu.

      Má naše krásne Slovensko, tri dni alebo päťsto rokov? Koľko? To ozaj neviem, ale viem naisto, že päťsto nemá. Alebo áno?

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148714x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie