Založ si blog

Dialóg…

      „Ak chceš žiť, uč sa rozumne pýtať, pozorne počúvať, pokojne odpovedať, keď nemáš čo povedať, prestaň hovoriť.“ Tento výrok je pripisovaný veľkému gréckemu filozofovi Sokratovi, ktorý rozvíjal filozofické otázky formou dialógu. Ako som si tento výrok zapisoval, uprostred slova som sa zasekol: Treba k tomu ešte niečo dodať? Obdivujem ľudí, čo dokážu skĺbiť do jednej vety životnú filozofiu, životnú esenciu, ak chcete, životné skúsenosti, možno niekoľko stoviek generácií, našich životných príbehov minulých generácií, ale platných pre súčasné  a určite aj budúce generácie.

      Spomenul som si na tento výrok, keď som nedávno v jednej televízii sledoval debatu mladých pánov, moderátora a jeho hostí.  Len veľmi ťažko hľadám slová, aké asociácie ich debata vo mne vyvolala. Verejne sa priznávam, že týchto dvoch si už do svojej obývačky nevpustím. Voľakedy v krajine, ktorá má tvar čižmy, vytvorili organizáciu s názvom, ktorý sa udomácnil takmer všade, ako každodenné „moderné oslovenie“. V novinách, televíziách, na internete, v rádiách. Dokonca poslanci v našom parlamente sa takto „častujú“ na dennodennej báze. Niekedy mám pocit, že sa mi sníva. Nemusím to slovo napísať, verím, že viete, o aké ide. Si… Neviem, ako iným ľudom, mne takýto slovník poslancov vyslovene prekáža. Kde je slušnosť, pokora, rešpekt pred občanmi, ich vlastnými voličmi, ale aj nevoličmi? Nemajú matky,  otcov, dedov, babky, prípadne už vlastné deti? Nemôže sa stať, že ich bude niekto napodobňovať, v práci, na ulici, na pracovisku, v obchode, kine? Nedajbože v rodinách našich domovov, s vysvetlením, keď môžeš ty, keď môže on, prečo nie aj ja?

       Len si dovolím pripomenúť z histórie, že v spomenutej južnej krajine sa toto slovo nesmelo nahlas veľmi dlho vysloviť. Viem, že z iného dôvodu, ale nesmelo. Tak pokračujem ďalej.  Toľko urážok, osočovania a invektív v tejto debate, chcel som napísať, že som  nepočul, ale, opak je pravdou,  počúvam v svojom okolí každý deň. Toto je dnešná, a nielen politická realita Slovenska?

       Mám deti v podobnom veku, ako boli hostia relácie. Hlboko som sa neúmyselne, alebo úmyselne, zamyslel po skončení relácie… Nie, nepíšem k tomu už nič. Ďakujem za pochopenie.

      Na záver, ak dovolíte, tiež Sokratov výrok, nejako sa mi tu hodí : „Každý rozumný človek si kormidelníka na plavbu vyberá a nedostáva ho žrebom.“

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148688x
Priemerná čítanosť článkov: 3232x

Autor blogu

Kategórie