Založ si blog

„Hlas ľudu-hlas Boží,“ referendum?

      Dovolil som si použiť výrok slávneho Homéra: Hlas ľudu – hlas Boží. Sledoval som v jednom médiu, ako elegantne na „hviezdnom„ aute priviezli podpisové hárky k Grasalkovičovmu palácu. Vojaci veľmi disciplinovane vykladali plné škatule pre pani prezidentku na kontrolu, ako káže zákon. Ako som to videl, zišlo mi na um, že vojaci mali mať  biele rukavice, aj slávnostnú uniformu,  a ešte mala k tomu hrať  vojenská hudba. Prečo?  Z úcty a rešpektu, to je moje vysvetlenie.

      Pre mňa osobne to neboli len škatule s podpismi. Pre mňa je to vôľa ľudí, vôľa skoro 600 000 občanov tejto našej krajiny, ich osud, ich rozhodnutie, ich, podľa mňa, legálnej požiadavky. Navrhujem, ak dovolíte, s veľkým až obrovským rešpektom a pokorou sa vyjadrovať k takémuto obrovskému počtu podpisov. Doslova s absolútnou úctou a pokojom. Je to hlas ľudu, nás, občanov tejto krajiny. Živo si viem predstaviť ten obrovský počet občanov, ich životné príbehy, ich dennodenný život, ich absolútne právo, garantované v demokratickej spoločnosti, na ich vlastný názor, vlastné rozhodnutie. Ja by som, ako človek, toto ich právo s pokorou okamžite rešpektoval. Nie som právnik, to sa priznávam, ale čítať viem. Dovoľujem si citovať znenie zo základného zákona SR, Ústavy SR v  článku 2(1): Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov  alebo priamo (koniec citátu). Demokracia, akú máme my,  je takzvaná nepriama, cez volených zástupcov, ale v múdrych knihách píšu o akomsi vyššom stupni výkonu demokracie, demokratického práva, a to priamo. Priama demokracia. Jedným z hlavných nositeľov priamej demokracie je referendum. Nejdem sa púšťať do odbornej debaty, ako sa hovorí, traja právnici  majú  štyri názory, ale… Prečo sa politici boja hlasu ľudí? Ako získali svoju „moc?“ Predsa voľbami. Kto volí? My, občania tejto krajiny. Tak, kde je ten povestný pes zakopaný? Počúvam, že je to len akási pandemická únava, nejaký protest, vyjadrenie dešpektu k opatreniam v súvislosti s protipandemickými opatreniami vlády.  Ja rešpektujem právo na názor, no nech je podoprený akýmkoľvek dôvodom alebo príčinou. Je to naša krajina. My rozhodujeme. My, občania nášho milovaného Slovenska. Apropo, tak aj zvládnutie pandémie, bolo veľmi „zaujímavé“. Prosím, porovnajte si štatistiky krajín s približným počtom obyvateľov ako u nás, napríklad Fínsko, Nórsko, Dánsko, s počtom hospitalizovaných a už nehovoriac o počte  obetí. Bohužiaľ, u nás niekoľkonásobne vyššie. Záver?

      Veľmi sa mi tu hodia Machiavelliho slová, ktoré napísal pred päťsto rokmi:  Každý môže vidieť, ako vyzeráte, málokto vie, kým skutočne ste.

Oheň a voda, politik a svedomie?

03.05.2021

Platón často poukazoval na večnú ideu dobra. Všetky zákony, ktoré prijímajú zákonodarcovia, musia vždy hľadieť na dobro, ich zavedenie v prospech dobra je správne. Tieto slová už majú vyše 2200 rokov. Neuveriteľné. Absolútne s týmito slovami súhlasím, tiež verím, že mnohí z vás, možno, že väčšina. [...]

Deň Zeme (zamyslenie).

22.04.2021

Z veľmi dávnych dôb, niekoľko tisíc rokov pred naším letopočtom, pochádza nasledovná legenda. Ľudia a bohovia žili spolu. Potom si bohovia vytvorili miesto pre svoje bytie, nazvime ho Zem. Bohovia tak milovali ľudí, že im ju ukázali. Ľuďom sa veľmi zapáčila a požiadali bohov, či by nemohli aj oni žiť na tejto Zemi. [...]

Babylonská veža a EÚ?

20.04.2021

Poznáte legendu o Babylonskej veži z Prvej knihy Mojžišovej, teda podľa Starého zákona Knihy Genezis? Spomína sa v nej mesto a v ňom veža. Ľudia už od nepamäti radi porovnávajú, radi vyhrávajú. Sme veľmi zaujímavé bytosti na tejto planéte… ale späť k legende, ako stavali túto údajne nádhernú, veľmi [...]

Jens Stoltenberg / Aleksandar Vučič /

Stoltenberg: NATO chce budovať silné partnerstvo so Srbskom

17.05.2021 22:21

Zároveň však podľa slov generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga chce plne rešpektovať neutralitu tejto krajiny.

Sergej Lavrov

Lavrov varoval západné krajiny, aby si nerobili nároky na Arktídu

17.05.2021 21:43

V dôsledku klimatických zmien je Arktída čoraz prístupnejšou a pre jej strategickú pozíciu, námorne trasy ako aj prírodné zdroje vzbudzuje čoraz väčší záujem štátov vrátane USA a Číny.

zbraň, vražda, zločin, pištoľ

Guvernér Južnej Karolíny podpísal zákon schvaľujúci popravu zastrelením

17.05.2021 21:23

Od väzenských úradov legislatíva po novom vyžaduje, aby používali elektrické kreslo alebo popravu zastrelením v prípade, že nie je dostupná smrtiaca injekcia.

Mária Kolíková

Kolíková pri počte obvinených v kolúznej väzbe nehovorí celkom pravdu

17.05.2021 19:14

Ministerka spravodlivosti interpretuje snahu opozície a koaličného hnutia Sme rodina o zmenu kolúznej väzby ako falošne motivovanú. Vraj sa len snažia dostať z väzníc svojich nominantov.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 25617x
Priemerná čítanosť článkov: 1423x

Autor blogu

Kategórie