Založ si blog

„Hlas ľudu-hlas Boží,“ referendum?

      Dovolil som si použiť výrok slávneho Homéra: Hlas ľudu – hlas Boží. Sledoval som v jednom médiu, ako elegantne na „hviezdnom„ aute priviezli podpisové hárky k Grasalkovičovmu palácu. Vojaci veľmi disciplinovane vykladali plné škatule pre pani prezidentku na kontrolu, ako káže zákon. Ako som to videl, zišlo mi na um, že vojaci mali mať  biele rukavice, aj slávnostnú uniformu,  a ešte mala k tomu hrať  vojenská hudba. Prečo?  Z úcty a rešpektu, to je moje vysvetlenie.

      Pre mňa osobne to neboli len škatule s podpismi. Pre mňa je to vôľa ľudí, vôľa skoro 600 000 občanov tejto našej krajiny, ich osud, ich rozhodnutie, ich, podľa mňa, legálnej požiadavky. Navrhujem, ak dovolíte, s veľkým až obrovským rešpektom a pokorou sa vyjadrovať k takémuto obrovskému počtu podpisov. Doslova s absolútnou úctou a pokojom. Je to hlas ľudu, nás, občanov tejto krajiny. Živo si viem predstaviť ten obrovský počet občanov, ich životné príbehy, ich dennodenný život, ich absolútne právo, garantované v demokratickej spoločnosti, na ich vlastný názor, vlastné rozhodnutie. Ja by som, ako človek, toto ich právo s pokorou okamžite rešpektoval. Nie som právnik, to sa priznávam, ale čítať viem. Dovoľujem si citovať znenie zo základného zákona SR, Ústavy SR v  článku 2(1): Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov  alebo priamo (koniec citátu). Demokracia, akú máme my,  je takzvaná nepriama, cez volených zástupcov, ale v múdrych knihách píšu o akomsi vyššom stupni výkonu demokracie, demokratického práva, a to priamo. Priama demokracia. Jedným z hlavných nositeľov priamej demokracie je referendum. Nejdem sa púšťať do odbornej debaty, ako sa hovorí, traja právnici  majú  štyri názory, ale… Prečo sa politici boja hlasu ľudí? Ako získali svoju „moc?“ Predsa voľbami. Kto volí? My, občania tejto krajiny. Tak, kde je ten povestný pes zakopaný? Počúvam, že je to len akási pandemická únava, nejaký protest, vyjadrenie dešpektu k opatreniam v súvislosti s protipandemickými opatreniami vlády.  Ja rešpektujem právo na názor, no nech je podoprený akýmkoľvek dôvodom alebo príčinou. Je to naša krajina. My rozhodujeme. My, občania nášho milovaného Slovenska. Apropo, tak aj zvládnutie pandémie, bolo veľmi „zaujímavé“. Prosím, porovnajte si štatistiky krajín s približným počtom obyvateľov ako u nás, napríklad Fínsko, Nórsko, Dánsko, s počtom hospitalizovaných a už nehovoriac o počte  obetí. Bohužiaľ, u nás niekoľkonásobne vyššie. Záver?

      Veľmi sa mi tu hodia Machiavelliho slová, ktoré napísal pred päťsto rokmi:  Každý môže vidieť, ako vyzeráte, málokto vie, kým skutočne ste.

A príbeh pokračuje…Justícia II.

19.07.2021

Veľmi dlho som tento príbeh, ktorý vám chcem prerozprávať, nosil v hlave. Nie pre samotný príbeh, len mi prichádzali na um rôzne myšlienky, či to niekto pochopí, či to niekto prijme. Obával som sa, aké asociácie to vo vás vyvolá, ba ešte horšie, že ma začnete obviňovať bohvie z čoho… Občas sa totiž pozriem na diskusie pod blogmi. Je to hrozné, ba [...]

Justitia ( Justícia)?!

08.07.2021

Justitia, alebo jej slovenský ekvivalent Justícia, je starorímska bohyňa spravodlivosti. Rimania si ju osvojili zo starovekého Grécka, ale dá sa vystopovať aj hlbšie v histórii, v Egypte. Je stelesňovaná ako mladá žena, ktorá v ľavej ruke zviera váhy, v pravej drží dvojsečný meč. Meč spravodlivosti. Vo väčšine [...]

Kajúcny udavač?

02.06.2021

Staršie právnické knihy uvádzajú pomenovanie „udavač“ ako „denunciant“ – neutrálne označenie osoby, ktorá svojím oznámením, prevažne štátnym orgánom, privodí trestné stíhanie „udanej„ osoby. V súčasnosti sme veľmi často konfrontovaní v médiách, takmer na dennej báze, podobnými termínmi [...]

matovič lengvarský

'Neočkovaní sú TUPELO'. Matovič kritizuje štátnu úradníčku od Lengvarského

04.08.2021 17:31, aktualizované: 18:36

Igor Matovič nazval absurdnou kampaňou, keď vysokopostavená úradníčka z ministerstva zdravotníctva častuje nezaočkovaných slovami, že sú tupelá. Žiada Lengvarského, aby ju vyhodil. Nemusí, odchádza na štúdium do Oxfordu.

eurovoľby, vlajka, urna, voľby

Bujňák: Novela zákona nemá za cieľ znemožniť právo voliť nezaočkovaným

04.08.2021 16:58

Úmyslom zmeny volebného zákona nemá byť znemožnenie práva voliť nezaočkovaným. Skonštatoval to ústavný právnik Vincent Bujňák.

podhajska, kupalisko, voda, bazén, barát, horúčavy, teplo, leto, skok, skakanie

ÚVZ: Nie sú predpisy pre rádioaktivitu geotermálnych vôd

04.08.2021 16:27

V súčasnosti neexistujú národné ani európske legislatívne predpisy, ktoré by ustanovili kritériá pre prítomnosť prírodných rádionuklidov vo vodách na kúpanie.

graffiti, kostoly, sprejeri

Za nastriekanie nápisov ako 'god is trans' na budovy začali trestné stíhanie

04.08.2021 15:11

V prípade preukázania viny pred súdom hrozí doposiaľ neznámemu páchateľovi trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 38066x
Priemerná čítanosť článkov: 1730x

Autor blogu

Kategórie