Založ si blog

Babylonská veža a EÚ?

      Poznáte legendu o Babylonskej veži z Prvej knihy Mojžišovej, teda podľa Starého zákona  Knihy Genezis? Spomína sa v nej mesto a v ňom veža. Ľudia už od nepamäti radi porovnávajú, radi vyhrávajú. Sme veľmi zaujímavé bytosti na tejto planéte… ale späť k legende, ako stavali túto údajne nádhernú, veľmi vysokú vežu, siahajúcu až k nebeským výšinám, aby si urobili meno a neboli roztratení po celej zemi. Ale Boh zmenil ich plány, rozptýlil ich a začali  rozprávať rôznymi jazykmi…

      V tejto súvislosti mi prišla na um celkom súčasná paralela: Kedy sa Európska únia, bojím sa navrhnúť, celý svet, vráti späť? Kedy bude zas aspoň Únia rozprávať jedným pomyselným  jazykom, aby sme mu všetci, všetci obyvatelia  starého kontinentu, ak chcete, aj celej planéty, opäť porozumeli. Kedy sa vrátime k podstate stavania Babylonskej veže? Nereálne? Utópia? Práve naopak, verím, že len takto to môže fungovať. Som presvedčený, že všetko iné je iba dočasné. Verím v dobro.

      Európska únia v terajšej podobe má tiež veľmi veľa jazykov, veď áno, je to samozrejmé, poviete si. S tým súhlasím, len si dovoľujem poukázať na rôzny ľudský  rozum, mieru chápania reality, mieru chápania skutočnej reálnej politiky pre celú Úniu prostredníctvom jej jednotlivých členských štátov, ich histórie, minulosti, prejavov historických skúseností do súčasnosti. Súhlasím, že rôznorodosť je prínosom. Niekedy mám pocit, dúfam, že len ja, že znova každá krajina má svoj „jazyk“, každá krajina hovorí svojím jazykom a zasa si nerozumieme.

      Dovolím si zamyslieť sa nad pôvodnou myšlienkou vzniku EÚ a jej terajšej podoby.  Poviete si, veď sú tlmočníci, to áno, na jazyk ako reč sú. To aj vieme preložiť. Horšie je to s chápaním, historickými koreňmi jednotlivých krajín,  historickými koreňmi v tej ktorej reči. Akási „pamäť reči, pamäť kultúry“. Čo všetko je v takomto jazyku obsiahnuté: tisícročia  skúseností, tisícročia ľudských životov, našich predošlých generácií, nás ľudí. To sa len veľmi ťažko prekladá, ešte ťažšie chápe. Sú určité skupiny ľudí, čo to aj vedia, ale… To sme my, ľudia. Viem z prednášok, čo je EÚ, ako si vysvetľujeme ideu i dôvod jej vzniku, jej jednotného trhu, jednotnej meny, spoločného ekonomického priestoru,  búrania  klasických hraníc medzi krajinami… Chápem to, podporujem to. Len mám pocit, že každá krajina zase hovorí „ svojím“ jazykom.

„Hlas ľudu-hlas Boží,“ referendum?

04.05.2021

Dovolil som si použiť výrok slávneho Homéra: Hlas ľudu – hlas Boží. Sledoval som v jednom médiu, ako elegantne na „hviezdnom„ aute priviezli podpisové hárky k Grasalkovičovmu palácu. Vojaci veľmi disciplinovane vykladali plné škatule pre pani prezidentku na kontrolu, ako káže zákon. Ako som to videl, zišlo mi na um, že vojaci [...]

Oheň a voda, politik a svedomie?

03.05.2021

Platón často poukazoval na večnú ideu dobra. Všetky zákony, ktoré prijímajú zákonodarcovia, musia vždy hľadieť na dobro, ich zavedenie v prospech dobra je správne. Tieto slová už majú vyše 2200 rokov. Neuveriteľné. Absolútne s týmito slovami súhlasím, tiež verím, že mnohí z vás, možno, že väčšina. [...]

Deň Zeme (zamyslenie).

22.04.2021

Z veľmi dávnych dôb, niekoľko tisíc rokov pred naším letopočtom, pochádza nasledovná legenda. Ľudia a bohovia žili spolu. Potom si bohovia vytvorili miesto pre svoje bytie, nazvime ho Zem. Bohovia tak milovali ľudí, že im ju ukázali. Ľuďom sa veľmi zapáčila a požiadali bohov, či by nemohli aj oni žiť na tejto Zemi. [...]

Jens Stoltenberg / Aleksandar Vučič /

Stoltenberg: NATO chce budovať silné partnerstvo so Srbskom

17.05.2021 22:21

Zároveň však podľa slov generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga chce plne rešpektovať neutralitu tejto krajiny.

Sergej Lavrov

Lavrov varoval západné krajiny, aby si nerobili nároky na Arktídu

17.05.2021 21:43

V dôsledku klimatických zmien je Arktída čoraz prístupnejšou a pre jej strategickú pozíciu, námorne trasy ako aj prírodné zdroje vzbudzuje čoraz väčší záujem štátov vrátane USA a Číny.

zbraň, vražda, zločin, pištoľ

Guvernér Južnej Karolíny podpísal zákon schvaľujúci popravu zastrelením

17.05.2021 21:23

Od väzenských úradov legislatíva po novom vyžaduje, aby používali elektrické kreslo alebo popravu zastrelením v prípade, že nie je dostupná smrtiaca injekcia.

Mária Kolíková

Kolíková pri počte obvinených v kolúznej väzbe nehovorí celkom pravdu

17.05.2021 19:14

Ministerka spravodlivosti interpretuje snahu opozície a koaličného hnutia Sme rodina o zmenu kolúznej väzby ako falošne motivovanú. Vraj sa len snažia dostať z väzníc svojich nominantov.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 25629x
Priemerná čítanosť článkov: 1424x

Autor blogu

Kategórie