Založ si blog

Deň Zeme (zamyslenie).

       Z veľmi dávnych dôb, niekoľko tisíc rokov pred naším letopočtom, pochádza nasledovná legenda. Ľudia a bohovia žili spolu. Potom si bohovia vytvorili miesto pre svoje bytie, nazvime ho Zem. Bohovia tak milovali ľudí, že im ju ukázali. Ľuďom sa veľmi zapáčila a požiadali bohov, či by nemohli aj oni žiť na tejto Zemi. A bohovia i to dovolili. Prešlo niekoľko tisíc rokov… Boh Zeme sa začal sťažovať na ľudí, že ničia túto planétu, že si nič nevážia, doslova ju drancujú… Z láskavej legendy zostal iba smútok. Nejako máme, ako ľudia, nie príliš dobrú povesť.

      Sedím v lietadle, z malého okienka sa pozerám vonku, do tmy. Vidím hviezdy. Premýšľam,  aké je to lietadlo v tomto našom malom, maličkom priestore „zraniteľné.“ Nie je naša Zem, naša planéta, tiež pomyselným „lietadlom“, ktoré letí vesmírom? Určite nikomu, kto lieta, alebo bude letieť, nenapadne počas letu poškodzovať lietadlo. Použijeme ho na určitú dobu, určitý čas. Ak chcete, využijeme ho. S tým budete určite súhlasiť. Dáme si napríklad pohár vody, pohár vínka, využijeme služby, čo letecká spoločnosť na našej linke ponúka. Nikoho, verím, že nie, nenapadne poškodiť lietadlo, alebo jeho časť. Práve naopak, presviedča sa v duchu, že je v úplnom poriadku, aby šťastne doletelo na určené miesto.         Tak ktorý rozumný tvor by sa usiloval o niečo iné?

      Rozumný? Odpoveď je jasná, my ľudia. Prečo sa teda nesprávame k našej planéte, ako v tom pomyselnom lietadle? Ako dlho ju počas jedného života človek použije či využije?  Aký je to pomer  času  k veku zeme, k veku vesmíru? To sa nedá ani len porovnať. Veď aj z lietadla po určitom čase vystúpime, niekto má dlhší let, iný kratší a zas nastupujú noví pasažieri. Presne, ako na našej planéte.

      Zakaždým, keď si spomeniem na starú legendu, zíde mi na um, dokedy to asi môže trvať, kedy tá naša zem povie ľuďom dosť, stačilo, nevládzem.  A potom čo?

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148719x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie