Založ si blog

Platiť za hlasy ?

Už Sokrates povedal, že najväčším prekliatím ľudstva sú peniaze, takže túto múdrosť môžeme aplikovať všeobecne. Teda, platiť za hlasy? Je všeobecne známe, že za získané hlasy vo voľbách do národnej rady sa vyplácajú príspevky zo štátneho rozpočtu podľa presne stanovených pravidiel. Príspevok za hlasy získané vo voľbách, čiže peniaze, príspevok na činnosť, čiže peniaze a aj príspevok na mandát, čiže peniaze. Za každý takýto hlas je to jedno percento z priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenska.

      Tu by som sa rád pozastavil. V našom volebnom systéme jedného volebného obvodu,  nepriamej, zastupiteľskej  demokracie, sa hlasy občanov, čo nevolia, pripočítavajú tým, čo splnili výšku  nad  tri percentá  z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Apropos, jeden volebný obvod… Dávnejšie sme mali 150 volebných obvodov, ako je presný počet našich zákonodarcov. Neskôr jeden pán dostal nápad, ktorý už aj zľudovel. Vyhraj voľby, môžeš všetko… Tak to zmenil. A odvtedy to vyhovuje všetkým politickým stranám. Lebo?

      Príspevky vypláca ministerstvo financií. To sa delí na 48 dielov, rozdelené pomerne na štyri roky. Tieto príspevky, ako všetci vieme, dostávajú politické strany, nie poslanci. Dá sa povedať, že ide o veľmi pekné a zaujímavé finančné príspevky, rozumej peniaze.  Preto navrhujem netradičné riešenie: ak občan pôjde voliť, nech mu vyplatia nejakú odmenu, teda peniaze, alebo nech dostane nejaký iný benefit. Veď v tomto našom kapitalizme už všetko funguje cez peniaze, alebo sa mýlim? Naši i svetoví ekonómovia už asi všetko v našom ľudskom živote prerátali na peniaze. Zdravie, bolesť, stratu blízkeho, chorobu, náklady na liečenie, narodenie, smrť… všetko má svoje vyjadrenie v číslach znamenajúcich len a len peniaze. Bohužiaľ…

      Takže platiť za účasť vo voľbách by až taká nemorálnosť nebola. Prípadne by museli politické strany, samozrejme, tie úspešné, vrátiť štátu finančné prostriedky vyplatené tým občanom, čo ich volili. Celkom dobre som to vymyslel, nie? Mne sa to pozdáva. Bolo by to aj celkom spravodlivé, aspoň podľa mňa. A je dosť pravdepodobné, že by sme tým docielili čo najväčšiu účasť občanov vo voľbách, možno aj stopercentnú.

      Za komunálne hlasy by mohlo mesto, obec, kraj,  namiesto peňazí, ponúknuť úľavu na rôznych poplatkoch, ktoré si naši komunálni politici radi vymýšľajú. Napríklad zníženie niekoľko desiatok percent za odvoz komunálneho odpadu, to mi napadlo len tak z voleja. Mám dojem, že výsledky malých i veľkých volieb by za týchto podmienok vyzerali určite inak. V každom prípade by prišlo voliť viac ľudí. Verím, že väčší počet získaných  voličských hlasov by aj kandidátom  zdvihol sebavedomie… možno aj svedomie… lebo je zaujímavé, ako niekedy doslova málo hlasov stačí na zvolenie.  Mne by sa páčilo, ak by sme volili všetci. Veď, ako sa hovorí hlas ľudu, hlas boží. Záver? Ja voliť určite pôjdem, a aj zadarmo.

„Sláva mnohých mudrcov spočíva len na zlej pamäti ich poslucháčov, alebo na prílišnej hlúposti ich obdivovateľov.“

23.02.2024

Tak toto je jedna z mnohých múdrostí klasického filozofa Sokrata. Nádherné, ako dokázal do jednej vety vtesnať niekoľko desiatok kníh, ba až celé životy rôznych generácií, ich životné skúsenosti, poznatky, chyby, omyly, ale aj ponaučenia a východiská, problémy, snahy o pochopenie spoločenského života. A nech to znie akokoľvek neuveriteľne, platia aj [...]

Mal som sen…(Teenagerskí voliči…)

24.11.2023

Washigton, 28. augusta 1963. Martin Luther King predniesol svoj prejav, ktorý sa zapísal do histórie: „ Mám sen, že budem žiť v krajine, kde ľudí nebudú súdiť podľa farby ich pokožky, ale podľa ich vlastností.“ Ja som si dovolil napísať to v minulom čase. Mal som sen. Verím, že [...]

„Ak by voľby mohli reálne niečo zmeniť, tak by nás nenechali voliť.“

24.10.2023

Túto, pre mňa až zarážajúcu, myšlienku vyslovil Mark Twain. Po jej precítení, prípadne prečítaní s porozumením, ako sa dnes moderne a progresívne hovorí, automaticky predpokladám, že zarazila aj vás. A nie je to náhodou aj tak? Je krátko po voľbách. Pozerám, sledujem, čítam, počúvam. Nestačím sa diviť. Poviem otvorene, s ústami dokorán. Ako to [...]

kuleba

Cieľom Ruska je zničiť Ukrajinu, uviedol v OSN Kuleba. Rezolúcie sa nedočká, arabské krajiny si pamätajú

23.02.2024 23:45

Presne pred rokom Valné zhromaždenie drvivou väčšinou schválilo rezolúciu, ktorá vyzývala na okamžité stiahnutie ruského vojska z ukrajinského územia.

Russia Navalny

Navaľného tím ponúka 20-tisíc eur za informácie, ktoré objasnia politikovu smrť

23.02.2024 23:33

Zamestnanci väzenského tábora, kde si trest odpykával aj Navaľnyj, sa v roku 2022 pokúsili vydávať za samovraždu aj smrť väzňa, ktorý v skutočnosti zomrel na následky mučenia.

trump

Súd nariadil Trumpovi za nafukovanie majetku zaplatiť s úrokmi 454 miliónov dolárov

23.02.2024 22:38

Podľa sudcu firma Trump Organization niekoľko rokov vytvárala nepravdivé majetkové priznania v snahe zaistiť si lepšie podmienky na pôžičky alebo poistenie.

A-50

Rusom sme zostrelili ďalšie lietadlo za 350 miliónov dolárov, tvrdia Ukrajinci. Pred vojnou ich mali deväť

23.02.2024 21:04

"A-50 s volacím znakom Bajan dolietal! Blahoželáme okupantom k sviatku obrancov vlasti!" ironicky poznamenal ukrajinský veliteľ.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 287423x
Priemerná čítanosť článkov: 4636x

Autor blogu

Kategórie