Založ si blog

Platiť za hlasy ?

Už Sokrates povedal, že najväčším prekliatím ľudstva sú peniaze, takže túto múdrosť môžeme aplikovať všeobecne. Teda, platiť za hlasy? Je všeobecne známe, že za získané hlasy vo voľbách do národnej rady sa vyplácajú príspevky zo štátneho rozpočtu podľa presne stanovených pravidiel. Príspevok za hlasy získané vo voľbách, čiže peniaze, príspevok na činnosť, čiže peniaze a aj príspevok na mandát, čiže peniaze. Za každý takýto hlas je to jedno percento z priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenska.

      Tu by som sa rád pozastavil. V našom volebnom systéme jedného volebného obvodu,  nepriamej, zastupiteľskej  demokracie, sa hlasy občanov, čo nevolia, pripočítavajú tým, čo splnili výšku  nad  tri percentá  z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Apropos, jeden volebný obvod… Dávnejšie sme mali 150 volebných obvodov, ako je presný počet našich zákonodarcov. Neskôr jeden pán dostal nápad, ktorý už aj zľudovel. Vyhraj voľby, môžeš všetko… Tak to zmenil. A odvtedy to vyhovuje všetkým politickým stranám. Lebo?

      Príspevky vypláca ministerstvo financií. To sa delí na 48 dielov, rozdelené pomerne na štyri roky. Tieto príspevky, ako všetci vieme, dostávajú politické strany, nie poslanci. Dá sa povedať, že ide o veľmi pekné a zaujímavé finančné príspevky, rozumej peniaze.  Preto navrhujem netradičné riešenie: ak občan pôjde voliť, nech mu vyplatia nejakú odmenu, teda peniaze, alebo nech dostane nejaký iný benefit. Veď v tomto našom kapitalizme už všetko funguje cez peniaze, alebo sa mýlim? Naši i svetoví ekonómovia už asi všetko v našom ľudskom živote prerátali na peniaze. Zdravie, bolesť, stratu blízkeho, chorobu, náklady na liečenie, narodenie, smrť… všetko má svoje vyjadrenie v číslach znamenajúcich len a len peniaze. Bohužiaľ…

      Takže platiť za účasť vo voľbách by až taká nemorálnosť nebola. Prípadne by museli politické strany, samozrejme, tie úspešné, vrátiť štátu finančné prostriedky vyplatené tým občanom, čo ich volili. Celkom dobre som to vymyslel, nie? Mne sa to pozdáva. Bolo by to aj celkom spravodlivé, aspoň podľa mňa. A je dosť pravdepodobné, že by sme tým docielili čo najväčšiu účasť občanov vo voľbách, možno aj stopercentnú.

      Za komunálne hlasy by mohlo mesto, obec, kraj,  namiesto peňazí, ponúknuť úľavu na rôznych poplatkoch, ktoré si naši komunálni politici radi vymýšľajú. Napríklad zníženie niekoľko desiatok percent za odvoz komunálneho odpadu, to mi napadlo len tak z voleja. Mám dojem, že výsledky malých i veľkých volieb by za týchto podmienok vyzerali určite inak. V každom prípade by prišlo voliť viac ľudí. Verím, že väčší počet získaných  voličských hlasov by aj kandidátom  zdvihol sebavedomie… možno aj svedomie… lebo je zaujímavé, ako niekedy doslova málo hlasov stačí na zvolenie.  Mne by sa páčilo, ak by sme volili všetci. Veď, ako sa hovorí hlas ľudu, hlas boží. Záver? Ja voliť určite pôjdem, a aj zadarmo.

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148704x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie