Založ si blog

Primitívne, ale efektívne?

      Pred niekoľkými rokmi počas dovolenky som obdivoval Veľký čínsky múr, mal chrániť Čínu pred vpádom Mongolov.  Dvadsať kilometrov od múru vyrúbali všetok les, a to úplne, aby videli z diaľky nepriateľa, aby nemohol založiť oheň, ani uloviť zver. Primitívne, ale efektívne.

      Tento príklad mi napadol, keď som v tieto dni sledoval médiá. Zachytil som informáciu, že sa uvažuje o zvyšovaní daní, pripravuje sa aj zvyšovanie daní z nehnuteľností. Chcem veriť, že to tak nie je.  Primitívne a efektívne? Neviem, či nesnívam, pomôžte mi. Nemáme na Slovensku pandémiu covid? Nestráca veľa z nás prácu? Nezatvárajú sa fabriky a podniky? Nezvyšuje sa počet sociálne odkázaných? Neodložili naši politici ľuďom splátky za úvery na bývanie?

      Jednou rukou pomáhajú a druhou berú?  Alebo máme asi málo? Napadlo mi, že vlastne majú pravdu. Ako  rafinovane idú na vec. Nie, dobre čítate, neprotirečím si, ani som sa nezbláznil. Teda, dopíšem to, ale skúste s mojím vysvetlením súhlasiť. Takže… Covidom trpia len a len ľudia. Peniaze a ani budovy predsa covid nemajú, nemusia do karantény, nemusia sa ísť testovať. Nikto im nenariadi  HO, a dokonca ani očkovať sa nemusia. Teda dúfam, že zatiaľ… Smiešne? Bohužiaľ,  je to smiech cez slzy, teda pre mňa určite. Neviem to inak pochopiť, len takto, s nadhľadom a dúfať, že je to iba zlý sen.

      Inak, mám aj iné geniálne nápady. Navrhujem kúpiť pre nás lietadlovú loď. Poviete si, veď nemáme more. Akože nie? V Chorvátsku. Jadranské more sme nazvali slovenským, tak aký problém? Alebo ju položiť na hladinu Šíravy. Veď, keď kupujeme stíhačky, rovno štrnásť, nech majú aj kde parkovať. I pracovné miesta sa tým vytvoria…

      Ďalej navrhujem, aby sa takzvané regionálne rozdiely medzi krajmi úplne vymazali, už sú iné, tie do včera platné neplatia. Treba nové tabuľky poslať do Bruselu. Prečo? I vy by ste na to prišli. Sú mestá na východe republiky, ktoré majú vyššie dane ako tie na západe. Dane z nehnuteľností. Dokonca, aj iné poplatky sú vyššie, napríklad celoročný lístok na MHD. Úplne logické, či nie?

      A teraz vážne, je to realita, ktorá nepoteší. Aj mne je jasné, že žiaden kandidujúci politik pred voľbami nevyhlási, že ak ma zvolíte, zvýšim vám dane, a najlepšie všetky zaradom. Taký „politický samovrah“ by sa asi nenašiel. Navrhujem, aby svoj pohľad zamerali na iné. Na efektívne využitie už jestvujúcich daní. Ich použitie. S pokorou s rozumom, že sú to peniaze nás ľudí, naše odpracované hodiny, dni, mesiace a roky. Je to náš život, náš čas, tak ich žiadam, aby s nimi zodpovedne zaobchádzali. Je neprijateľné používať pravidlo, že občan to zaplatí. Viem, že aj naša armáda potrebuje nové lietadlá, a ešte všeličo iné, ale presne teraz je na to ten správny čas?

      Nech vám odpovede na otázky, ktoré ma trápia, napadnú predtým, ako vložíte svoj osud a osud celej spoločnosti  do hlasu hodeného do volebnej urny. Viem, že mesto dostáva najviac peňazí z daní občanov. Keď sa mu zdá, že ich je málo, výpadok doplní zvýšením daní, aj z nehnuteľností. Primitívne, ale efektívne, lebo oni dostanú menšiu výplatu, respektíve žiadnu… Kto tomu nerozumie? Primitívne, no pre mňa neefektívne. A aj neprijateľné. A pre vás?

Vymývanie reality sa zrýchľuje…(Pozrel som sa do zrkadla a uvidel som jedného z vinníkov)

23.07.2024

Tak, ako sa vám pozdáva nadpis? Začali ste premýšľať nad povestným „čo tým chcel básnik povedať“? Sám pre seba by som mohol zmeniť jedno slovo aj na skutočnosť, pamäť, svoje vlastné životné poznanie, históriu. Každý si môže, teda, ak chce, dať tam svoje vlastné slovné spojenie, zhmotnené zo svojho poznania a videnia sveta. [...]

Sme schopní za peniaze urobiť všetko? Povolanie vrah.

10.07.2024

Budha: „Koreňom zla je nedostatok poznania.“ Na strednej škole, a to je už nejaký ten rôčik, dokonca až dekáda, jednoducho, už dosť dávno, som čítal článok v nejakom časopise. Vtedy na mňa až tak nezapôsobil, ako teraz, s odstupom času. Pokúsim sa ho prerozprávať. John bol obyčajný [...]

Smejúca sa beštia…

29.05.2024

Prichádza leto, hoci nejako skoro. Nedávno som oslavoval Nový rok, a už je aj po Veľkej noci. Sledujem správy, informácie ako na bežiacom páse. Čoraz častejšie mám dojem, ako keby nám médiá úplne neskryto vnucovali svoj obraz sveta a navádzali nás zriecť sa svojich vlastných skúseností, vlastnej pamäti, vlastného rozumu či [...]

Skalka, lyžiarske stredisko

Tragédia, ktorá otriasla Slovenskom: Padol verdikt v prípade lyžiara, ktorý usmrtil chlapca v Oščadnici

25.07.2024 18:25

Mladík bol jedným z aktérov tragickej lyžiarskej zrážky v lyžiarskom stredisku Veľká Rača - Oščadnica, po ktorej zomrel osemročný Alex.

Czech Republic Protest

Časť pracujúcej chudoby stratí garanciu najnižšieho príjmu. Ako budú vyzerať preteky minimálnej mzdy medzi Českom a Slovenskom?

25.07.2024 18:00

Najmenej zarábajúci Česi a Slováci sú na tom v súčasnosti takmer rovnako. Ako by mohlo dopadnúť ich porovnanie o päť rokov neskôr?

Matúš Šutaj Eštok

Ministri avizujú zlepšenie podmienok pre príslušníkov ozbrojených zborov

25.07.2024 17:32, aktualizované: 18:31

Avizovaný je aj návrh na zavedenie stabilizačného a náborového príspevku vo výške 5000 eur.

Elon Musk, Trump

Trump: Musk mi nikdy nepovedal o úmysle darovať 45 miliónov na kampaň

25.07.2024 17:17

S elektrickými autami pre všetkých nesúhlasím, povedal tiež republikánsky kandidát na prezidenta USA.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 65
Celková čítanosť: 331323x
Priemerná čítanosť článkov: 5097x

Autor blogu

Kategórie