Založ si blog

Primitívne, ale efektívne?

      Pred niekoľkými rokmi počas dovolenky som obdivoval Veľký čínsky múr, mal chrániť Čínu pred vpádom Mongolov.  Dvadsať kilometrov od múru vyrúbali všetok les, a to úplne, aby videli z diaľky nepriateľa, aby nemohol založiť oheň, ani uloviť zver. Primitívne, ale efektívne.

      Tento príklad mi napadol, keď som v tieto dni sledoval médiá. Zachytil som informáciu, že sa uvažuje o zvyšovaní daní, pripravuje sa aj zvyšovanie daní z nehnuteľností. Chcem veriť, že to tak nie je.  Primitívne a efektívne? Neviem, či nesnívam, pomôžte mi. Nemáme na Slovensku pandémiu covid? Nestráca veľa z nás prácu? Nezatvárajú sa fabriky a podniky? Nezvyšuje sa počet sociálne odkázaných? Neodložili naši politici ľuďom splátky za úvery na bývanie?

      Jednou rukou pomáhajú a druhou berú?  Alebo máme asi málo? Napadlo mi, že vlastne majú pravdu. Ako  rafinovane idú na vec. Nie, dobre čítate, neprotirečím si, ani som sa nezbláznil. Teda, dopíšem to, ale skúste s mojím vysvetlením súhlasiť. Takže… Covidom trpia len a len ľudia. Peniaze a ani budovy predsa covid nemajú, nemusia do karantény, nemusia sa ísť testovať. Nikto im nenariadi  HO, a dokonca ani očkovať sa nemusia. Teda dúfam, že zatiaľ… Smiešne? Bohužiaľ,  je to smiech cez slzy, teda pre mňa určite. Neviem to inak pochopiť, len takto, s nadhľadom a dúfať, že je to iba zlý sen.

      Inak, mám aj iné geniálne nápady. Navrhujem kúpiť pre nás lietadlovú loď. Poviete si, veď nemáme more. Akože nie? V Chorvátsku. Jadranské more sme nazvali slovenským, tak aký problém? Alebo ju položiť na hladinu Šíravy. Veď, keď kupujeme stíhačky, rovno štrnásť, nech majú aj kde parkovať. I pracovné miesta sa tým vytvoria…

      Ďalej navrhujem, aby sa takzvané regionálne rozdiely medzi krajmi úplne vymazali, už sú iné, tie do včera platné neplatia. Treba nové tabuľky poslať do Bruselu. Prečo? I vy by ste na to prišli. Sú mestá na východe republiky, ktoré majú vyššie dane ako tie na západe. Dane z nehnuteľností. Dokonca, aj iné poplatky sú vyššie, napríklad celoročný lístok na MHD. Úplne logické, či nie?

      A teraz vážne, je to realita, ktorá nepoteší. Aj mne je jasné, že žiaden kandidujúci politik pred voľbami nevyhlási, že ak ma zvolíte, zvýšim vám dane, a najlepšie všetky zaradom. Taký „politický samovrah“ by sa asi nenašiel. Navrhujem, aby svoj pohľad zamerali na iné. Na efektívne využitie už jestvujúcich daní. Ich použitie. S pokorou s rozumom, že sú to peniaze nás ľudí, naše odpracované hodiny, dni, mesiace a roky. Je to náš život, náš čas, tak ich žiadam, aby s nimi zodpovedne zaobchádzali. Je neprijateľné používať pravidlo, že občan to zaplatí. Viem, že aj naša armáda potrebuje nové lietadlá, a ešte všeličo iné, ale presne teraz je na to ten správny čas?

      Nech vám odpovede na otázky, ktoré ma trápia, napadnú predtým, ako vložíte svoj osud a osud celej spoločnosti  do hlasu hodeného do volebnej urny. Viem, že mesto dostáva najviac peňazí z daní občanov. Keď sa mu zdá, že ich je málo, výpadok doplní zvýšením daní, aj z nehnuteľností. Primitívne, ale efektívne, lebo oni dostanú menšiu výplatu, respektíve žiadnu… Kto tomu nerozumie? Primitívne, no pre mňa neefektívne. A aj neprijateľné. A pre vás?

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148730x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie