Založ si blog

Primitívne, ale efektívne?

      Pred niekoľkými rokmi počas dovolenky som obdivoval Veľký čínsky múr, mal chrániť Čínu pred vpádom Mongolov.  Dvadsať kilometrov od múru vyrúbali všetok les, a to úplne, aby videli z diaľky nepriateľa, aby nemohol založiť oheň, ani uloviť zver. Primitívne, ale efektívne.

      Tento príklad mi napadol, keď som v tieto dni sledoval médiá. Zachytil som informáciu, že sa uvažuje o zvyšovaní daní, pripravuje sa aj zvyšovanie daní z nehnuteľností. Chcem veriť, že to tak nie je.  Primitívne a efektívne? Neviem, či nesnívam, pomôžte mi. Nemáme na Slovensku pandémiu covid? Nestráca veľa z nás prácu? Nezatvárajú sa fabriky a podniky? Nezvyšuje sa počet sociálne odkázaných? Neodložili naši politici ľuďom splátky za úvery na bývanie?

      Jednou rukou pomáhajú a druhou berú?  Alebo máme asi málo? Napadlo mi, že vlastne majú pravdu. Ako  rafinovane idú na vec. Nie, dobre čítate, neprotirečím si, ani som sa nezbláznil. Teda, dopíšem to, ale skúste s mojím vysvetlením súhlasiť. Takže… Covidom trpia len a len ľudia. Peniaze a ani budovy predsa covid nemajú, nemusia do karantény, nemusia sa ísť testovať. Nikto im nenariadi  HO, a dokonca ani očkovať sa nemusia. Teda dúfam, že zatiaľ… Smiešne? Bohužiaľ,  je to smiech cez slzy, teda pre mňa určite. Neviem to inak pochopiť, len takto, s nadhľadom a dúfať, že je to iba zlý sen.

      Inak, mám aj iné geniálne nápady. Navrhujem kúpiť pre nás lietadlovú loď. Poviete si, veď nemáme more. Akože nie? V Chorvátsku. Jadranské more sme nazvali slovenským, tak aký problém? Alebo ju položiť na hladinu Šíravy. Veď, keď kupujeme stíhačky, rovno štrnásť, nech majú aj kde parkovať. I pracovné miesta sa tým vytvoria…

      Ďalej navrhujem, aby sa takzvané regionálne rozdiely medzi krajmi úplne vymazali, už sú iné, tie do včera platné neplatia. Treba nové tabuľky poslať do Bruselu. Prečo? I vy by ste na to prišli. Sú mestá na východe republiky, ktoré majú vyššie dane ako tie na západe. Dane z nehnuteľností. Dokonca, aj iné poplatky sú vyššie, napríklad celoročný lístok na MHD. Úplne logické, či nie?

      A teraz vážne, je to realita, ktorá nepoteší. Aj mne je jasné, že žiaden kandidujúci politik pred voľbami nevyhlási, že ak ma zvolíte, zvýšim vám dane, a najlepšie všetky zaradom. Taký „politický samovrah“ by sa asi nenašiel. Navrhujem, aby svoj pohľad zamerali na iné. Na efektívne využitie už jestvujúcich daní. Ich použitie. S pokorou s rozumom, že sú to peniaze nás ľudí, naše odpracované hodiny, dni, mesiace a roky. Je to náš život, náš čas, tak ich žiadam, aby s nimi zodpovedne zaobchádzali. Je neprijateľné používať pravidlo, že občan to zaplatí. Viem, že aj naša armáda potrebuje nové lietadlá, a ešte všeličo iné, ale presne teraz je na to ten správny čas?

      Nech vám odpovede na otázky, ktoré ma trápia, napadnú predtým, ako vložíte svoj osud a osud celej spoločnosti  do hlasu hodeného do volebnej urny. Viem, že mesto dostáva najviac peňazí z daní občanov. Keď sa mu zdá, že ich je málo, výpadok doplní zvýšením daní, aj z nehnuteľností. Primitívne, ale efektívne, lebo oni dostanú menšiu výplatu, respektíve žiadnu… Kto tomu nerozumie? Primitívne, no pre mňa neefektívne. A aj neprijateľné. A pre vás?

„Hlas ľudu-hlas Boží,“ referendum?

04.05.2021

Dovolil som si použiť výrok slávneho Homéra: Hlas ľudu – hlas Boží. Sledoval som v jednom médiu, ako elegantne na „hviezdnom„ aute priviezli podpisové hárky k Grasalkovičovmu palácu. Vojaci veľmi disciplinovane vykladali plné škatule pre pani prezidentku na kontrolu, ako káže zákon. Ako som to videl, zišlo mi na um, že vojaci [...]

Oheň a voda, politik a svedomie?

03.05.2021

Platón často poukazoval na večnú ideu dobra. Všetky zákony, ktoré prijímajú zákonodarcovia, musia vždy hľadieť na dobro, ich zavedenie v prospech dobra je správne. Tieto slová už majú vyše 2200 rokov. Neuveriteľné. Absolútne s týmito slovami súhlasím, tiež verím, že mnohí z vás, možno, že väčšina. [...]

Deň Zeme (zamyslenie).

22.04.2021

Z veľmi dávnych dôb, niekoľko tisíc rokov pred naším letopočtom, pochádza nasledovná legenda. Ľudia a bohovia žili spolu. Potom si bohovia vytvorili miesto pre svoje bytie, nazvime ho Zem. Bohovia tak milovali ľudí, že im ju ukázali. Ľuďom sa veľmi zapáčila a požiadali bohov, či by nemohli aj oni žiť na tejto Zemi. [...]

Jens Stoltenberg / Aleksandar Vučič /

Stoltenberg: NATO chce budovať silné partnerstvo so Srbskom

17.05.2021 22:21

Zároveň však podľa slov generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga chce plne rešpektovať neutralitu tejto krajiny.

Sergej Lavrov

Lavrov varoval západné krajiny, aby si nerobili nároky na Arktídu

17.05.2021 21:43

V dôsledku klimatických zmien je Arktída čoraz prístupnejšou a pre jej strategickú pozíciu, námorne trasy ako aj prírodné zdroje vzbudzuje čoraz väčší záujem štátov vrátane USA a Číny.

zbraň, vražda, zločin, pištoľ

Guvernér Južnej Karolíny podpísal zákon schvaľujúci popravu zastrelením

17.05.2021 21:23

Od väzenských úradov legislatíva po novom vyžaduje, aby používali elektrické kreslo alebo popravu zastrelením v prípade, že nie je dostupná smrtiaca injekcia.

Mária Kolíková

Kolíková pri počte obvinených v kolúznej väzbe nehovorí celkom pravdu

17.05.2021 19:14

Ministerka spravodlivosti interpretuje snahu opozície a koaličného hnutia Sme rodina o zmenu kolúznej väzby ako falošne motivovanú. Vraj sa len snažia dostať z väzníc svojich nominantov.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 25627x
Priemerná čítanosť článkov: 1424x

Autor blogu

Kategórie