Založ si blog

Politika je hra?

      „Život je ako divadelná hra, nezáleží na tom, ako dlho trvá, ale ako dobre je zahraná,“ povedal slávny filozof  Seneca,  mimochodom, učiteľ neslávne známeho rímskeho cisára Nera. Pre mňa doslova úchvatná  myšlienka, hoci sa jej tak trochu aj obávam…

       Ak život, tak je aj politika len hra? Odohrá politik  počas pomyselnej hry svoju úlohu, potom jednoducho odloží kostým politika, možno svoje druhé ja, a vráti sa k nám, bežným občanom, k svojej rodine, k svojim priateľom? Zoberie si z pomyselnej šatne aj svoje druhé svedomie? Kto je režisérom tohto pomyselného divadelného predstavenia? Vo všetkých ozajstných divadelných hrách sú kladné i záporne postavy. Áno, napadlo mi, možno i vám, že pomyselní dramatici-politici  rátajú aj s početným komparzom. A to je ten kameň úrazu, ani ja, ani vy sa za komparz nepovažujeme. Ale hlasno a rozhodne im odpisujem, že nie, s nami, ako s komparzom, nerátajte.

      Rovnako je to aj v politickej hre. Možno práve tých negatívnych je viac, aby tí kladní viac vynikli. Neviem, nie som divadelný kritik. Výhodou je, že po skončení divadelnej hry idete domov. No v reálnom politickom živote máme túto hru dvadsaťštyri hodín denne. Už som počul, že sa mnohým o politikoch a politike aj sníva. Strašné, ale verím tomu.

      Odpovedám si, na vyššie položenú otázku, že režisérom tejto hry by sme mali byť my, občania tohto štátu, ako voliči, ako majitelia tohto obrovského divadla. My ponúkame úlohy, my vyberáme hercov. Stále verím, že to takto aj je a aj musí byť. Možno sa neviem celkom vžiť do roly herca, nech mi odpustia, oni to aj študujú, ale politik by mal svoju rolu hrať nielen počas divadelnej hry, ale nepretržite, celých dvadsaťštyri hodín, celých dvanásť  mesiacov a možno aj rokov. Aby sme ho vždy vedeli zaradiť do pomyselnej kladnej postavy, prípadne negatívnej. Tak by sme mohli oveľa ľahšie rozoznať, kto je dobrý a kto zlý hrdina, vedeli by sme rozoznať aj to, kto sa na koho iba hrá, kto nosí celú hru masku.

      V divadelnej hre je rozlúsknutie pravdy, ak chcete prekvapenie, spravidla až na konci. Ja by som v reálnom živote najradšej už v úvode chcel vedieť, kto je kto. Už na začiatku by som vedel, kto je oná záporná postava, aby sme mohli politikom strhnúť pomyselnú masku z tváre, ešte pred nastúpením do úlohy. Aby sme vedeli, čo máme od našich politikov očakávať. Buď herecké výkony a aplauz úzkej skupiny divákov, alebo reálny výkon pre nás občanov, nás pomyselných režisérov tohto nášho divadla, aby to bol úspech celej skupiny divákov, nás voličov alebo obyčajne fiasko. Ja sa vždy na čas, keď sa stanem režisérom, veľmi teším a dôkladne sa na túto šancu pripravujem A čo vy, priatelia?

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148708x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie