Založ si blog

Karanténa 40 dní?40rokov?

Slovo, ktoré už počúvame veľmi dlho. V každom z nás vyvoláva rôzne emócie, obavu, strach, azda určitú úzkosť, a nebojím sa napísať, už aj zlosť. Myslím si, že z veľkej časti celkom oprávnene.

      Karanténa nie je výmysel súčasnosti, dá sa vystopovať v dávnej histórii. Použijem novšie vysvetlenie zo 14. storočia, keď všetky lode pred príchodom do prístavu museli zostať na mori bez kontaktu s pobrežím tridsať, neskôr štyridsať dní. Všetky  existujúce  mestské  štáty túto karanténu praktizovali. Aké jednoduché, praktické a funkčné. Aké múdre generácie ľudí pred nami tu žili. Nedá mi nespomenúť históriu čísla 40. Štyridsať rokov trvalo putovanie jedného národa v púšti, štyridsať dní trvalo jednému vodcovi, aby sa vrátil z vrchu hory v dnešnom Egypte s  kamennou tabuľou  k svojmu kmeňu, štyridsať dní trvá hladovka či pôst… A vráťme sa do dnešnej reality: na štyridsať dní sa vyhlasuje či predlžuje núdzový stav na Slovensku. Paralela viac ako náhodná?

      Nezávidím  našim poslancom, každý mal vlastný dôvod uchádzať sa o dôveru svojich potenciálnych voličov. Demokraticky sme im dali do rúk moc. V dávnych dobách sa kráľ v prípade potreby postavil pred svoj národ respektíve pred svoje vojská, vytasil meč, povedal svoje posolstvo a prvý cválal do boja. Dnes? Mám to napísať?

      Každý súdny človek pochopí, že opatrenia s covidom sú absolútne potrebné a nutné. Táto karanténa má svoj význam, svoje opodstatnenie. Je to realita dnešných dní. Bohužiaľ. Chápem, že aj iné štáty s tým bojujú, a to doslova. Viem, že toho už má každý plné zuby. Aj ja. Narodila sa nám vnučka, má päť mesiacov, ale ešte sme ju nevideli. Rešpektovali sme  odporúčania vlády, necestovali sme za ňou do iného okresu, ani do zahraničia, aj keď sa počas leta dalo. Sme ohľaduplní k iným ľuďom.  Sú oveľa horšie príbehy, ktoré takto pozitívne, s nádejou  nekončia. Sú príbehy ľudí, ťažko sa  mi to píše, čo sa nemohli so svojimi blízkymi rozlúčiť. Nestáli pri nich. Nemajú nádej, že ich ešte uvidia. Tu niekde by som sa rád zastavil a požiadal každého politika, každého voleného zástupcu nás občanov, aby sa pokúsil zamyslieť, čo ktorým rozhodnutím robí. Žiadam, aby si vážili dôveru, ktorú od nás dostali, aby si vážili moc, ktorú majú od nás, ľudí, občanov tejto krajiny. Ako veľmi ich  rozhodnutia ovplyvňujú životné osudy nás ľudí, každodenný život ich voličov. Bolo by dobré, aby s plnou vážnosťou nezabúdali, že ich   rozhodnutia zanechajú svoju, a nie vždy pozitívnu  stopu, ešte veľmi dlho aj po pandemickom období.

      Mne chýba v tomto celom karanténnom období jeho „odkomunikovanie.“ Spôsob podania. Pozitívny príklad, ak chcete.  Akási priama reč a pokrik „za mnou“. Tiež verím, že táto karanténa  nebude trvať  biblických štyridsať rokov….

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148715x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie