Založ si blog

Gordický uzol…

V prvom tisícročí pred naším letopočtom existoval štát Frýgia, s hlavným mestom Gordion (dnešné Turecko). Tento štát, ako to býva, a nielen v histórii, sa zmietal v bojoch o moc. V Orákulu (veštiarni) si vypočuli predpoveď bohov o novom vládcovi tohto kráľovstva, ktorý  prvý vstúpi do mesta na otvorenom voze a bude im vládnuť. Bol ním údajne roľník menom Gordius. Stal sa ich kráľom. Z úcty aj radosti daroval tento voz bohovi Zeusovi. Bohovia previazali špagátom steny voza a kolesá. Orákulum zasa prehovorilo veštbou: Kto rozviaže špagát, tento špeciálny uzol, bude pánom Východu, lepšie povedané, pánom vtedy známeho sveta. Nikto to niekoľko storočí nedokázal… Až v roku 333 pred naším letopočtom prišiel do tohto mesta Alexander Macedónsky. Vošiel do chrámu a tento zásadný problém vyriešil veľmi jednoducho.  Vzal meč a uzol ním rozsekol. Vyriešil teda problém gordického uzla. To je krásna legenda, len sa nevie, či je aj pravdivá.

      Použil som príbeh, ktorý sa dá nájsť na internete, ale z kníh poznám trochu iný. Pre mňa je zaujímavé, ako bude vyzerať história, ktorá bude len a len na internete. Čo všetko sa dozvieme. Kto, alebo  čo bude tieto informácie a zaručene len tú správnu históriu klepať, ako ja pri písaní tohto článku cez počítač na internet… Mám pocit, že to bude prinajmenšom veľmi, ale veľmi náročné…

      A rád by som vysvetlil, prečo som použil legendu a termín gordický uzol. Ako sa pozerám na dnešnú politickú scénu, vidím veľkú podobnosť medzi týmto príbehom a, žiaľ, dnešným Slovenskom. Význam tohto slovného spojenia je vyriešenie nejakého veľmi zložitého problému. Rázne vyriešenie nejakého problému. Rýchle a zároveň jednoduché. Opatrne, s pokorou chcem poznamenať, že mám pocit, že sa niekto pokúša vyriešiť náš slovenský gordický uzol. Dokonca vidím veľmi veľa Alexandrov, ktorí sa predbiehajú, kto bude prvý  a oháňajú sa  pomyselnými mečmi v snahe tento uzol vyriešiť. Alexander Veľký použil fyzickú silu. V našom imaginárnom  uzle je to absolútne neprípustné. Dovolím si pripomenúť, že tento „uzol“ zostal niekoľko storočí nevyriešený. Lenže my až  toľko času nemáme…

      Ak môžem, rád by som navrhol, či sa  nemohlo  počkať aspoň pár dní, týždňov, možno mesiacov… Mýlim sa, ak poviem, že tu máme pandémiu? Mýlim sa, ak poviem, že nám veľa ľudí  zomiera na COVID-19 a jeho rôzne nebezpečné mutácie, že máme stále plné nemocnice? Veľa občanov stráca svoje zamestnanie, svoje istoty. Ľudia sú doslova unavení, utrápení covidom.  Prečo im ešte pridávať? Fakt nerozumiem, ale priznám sa, že, bohužiaľ, tuším…

      A vy? Nie je čas odložiť riešenie gordického uzla na čas po pandémii? A teraz sústrediť všetky sily na boj proti nej? Využiť všetku energiu na pomoc pri riešení bežných, ale zásadných životných potrieb našich občanov? Riešiť reálne skutočné každodenné starosti, potreby, ekonomické, sociálne… nie nedovolím si poučovať, len podľa môjho skromného názoru sa mohlo počkať. Ja by som sa aspoň snažil. Možno by som si za ten čas aj lepšie pripravil ostrie na pomyselnom meči Alexandra Veľkého.

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148721x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie