Založ si blog

S.P.Q.R.

      Aj tentoraz si pomôžem históriou, a dovolím si použiť  skratku z čias starého Ríma. Doslova latinskú skratku slovného spojenia Senatus Populus que Romanus, v preklade senát a ľud rímsky. Aká hlboká myšlienka. Kedy si už konečne volení zástupcovia na Slovensku uvedomia, že sú naši, nami volenými zástupcami slovenského ľudu, ak chcete občanov, nič viac, ale ani nič menej. Čím častejšie sledujem politické, či celospoločenské dianie u nás, mám pocit, že by sme si mali pripomínať históriu. Chcem sa vopred ospravedlniť profesionálnym historikom, že nebudem používať presné čísla, len by som rád poukázal na minulosť a súčasnosť, ako sa dá z histórie ponaučiť, zobrať si príklad, prípadne porozmýšľať  nad dôsledkami a príčinami súčasného stavu.

      Pred asi 450 rokmi pred naším letopočtom mali všetky funkcie, vládu patrícijovia, to znamená potomkovia starých šľachtických rodov.  Plebejci sa sťažovali (obrazne povedané), že sa nemôžu domôcť žiadnych práv, že vládnuca vrstva si rozhoduje podľa seba. Ako viem z jednej legendy, na protest opustili Rím a vysťahovali sa do blízkych vrchov a kopcov. Možno romantické, ale nanajvýš poučné. Boli medzi nimi remeselníci, obchodníci a dokonca aj plebejci, čo odmietli narukovať do povestnej Rímskej armády. V skratke, vládnuca vrstva čoskoro pochopila, že sa takto už vládnuť nedá, alebo jednoducho, komu by vlastne  vládla, veď potrebuje všetky vrstvy obyvateľstva.

      Tak na jednej zo vstupných brán do  Ríma, bola údajne  pribitá ceduľa, po uzatvorenej dohode medzi patrícijmi a plebejcami, ktorá obsahovala  Zákony dvanástich tabúľ. Ako som si spomenul na tento citovaný  príbeh,  napadlo mi, či nie je už čas na odchod do okolitých kopcov.  Samozrejme, a to zdôrazňujem, obrazne. Nie a ešte raz nie, odpovedal som si. Mám a predkladám iný návrh. Navrhujem, pravdaže, tiež len obrazne,  použiť opačný postup, aby  sa naši politici vrátili k nám. Kedy sa z  kopcov a výšin vrátia  späť k nám, k svojmu ľudu? Späť do pomyselného Ríma. Kedy naši politici pochopia, že majú moc, ktorá pochádza, je im zverená od nás, od ľudu, od občanov tohto štátu, ale len na krátky čas?

      Pokúsim sa zájsť ešte hlbšie do minulosti. Traduje sa, že dávno žil veľmi bohatý a mocný vladár, ako to vždy na začiatku rozprávania býva,  len  nadišiel čas, keď si ľudia dovolili prejaviť  nesúhlas s jeho rozhodovaním o všetkom a všetkých, bez absolútneho nezáujmu  o názor svojich vlastných občanov. Tak sa rozhodol, aby upokojil vášne a náladu  ľudí, že pri niektorých rozhodnutiach použije volených zástupcov spomedzi prostého ľudu. Pri najnovšom súde dal vyhlásiť, že hľadá súdneho úradníka a že povolí voľbu z dvoch ľudí. Nech si teda ľud vyberie sám. Hlas ľudu, hlas boží. Poznáte už z novšej histórie, dal si priniesť dve  nádoby a dve kopy kamenia, čierneho a bieleho. Voľba na verejnosti prebehla. Potom si dal vladár  odniesť obidve kamenné vázy do svojho paláca a vysypať ich obsah na drahý koberec. Chcel vedieť, aj vidieť voľbu svojho ľudu. Kopa čiernych kameňov bola väčšia, to znamená vôľa ľudu má konkrétneho víťaza. A tu by sme mohli skončiť. Občanom sa splnil sen, volili, prejavili svoju vôľu. Vladár má už len formálne vyhlásiť víťaza.

      Namiesto toho sa panovník zamyslel, uvažoval a rozhodol. Ak ľud chce človeka s výrazným počtom čiernych kameňov, ja vyhlásim za víťaza volieb toho s menším počtom bielych kameňov. Tu je namieste otázka, prečo?

      Rozmýšľajte a skúste si odpovedať sami. Ako by ste postupovali v takejto situácii vy?

      Dopoviem, ako sa to končí v  legende. Ak chce môj ľud toho, komu dal hlas, hovoril si vladár, nevyhoviem mu, rozhodnem sa proti. Určite chcú proti mne intrigovať, ale ja dosiahnem svoje. Zmením voľbu a vyhlásim za víťaza toho,  ktorého si nezvolili. Povedané dnešným slovníkom, jednoducho sfalšoval slobodné voľby.

      Dobre čítate, tak sa rozhodol a aj to uskutočnil.  Vyhlásil víťaza, ľudia boli (aspoň dúfam) spokojní. Tu by som mohol skončiť a ponechať na každom z vás, ako sa s tým vysporiada. Dovolím si len pár svojich myšlienok.

      Prečo o tom vôbec píšem? Pre jednu, pre mňa veľmi dôležitú skutočnosť, aby sme my voliči vždy veľmi zodpovedne, rozumne, s dôverou, áno, aj s pokorou, išli voliť. Nie je to len naše právo, ale dovolím si napísať, že aj naša  povinnosť. Viem, že si mnohí poviete, čo ten píše, veď už ani nie je koho voliť! V podstate aj  máte pravdu, ale nechcú niektorí (česť malým výnimkám) práve toto? Pri našom volebnom systéme sa rozdeľujú aj hlasy tých, čo nechodia, nepôjdu voliť. Ja voliť pôjdem. Ako ktosi múdry povedal, demokracia nie je ideálne zriadenie, ale zatiaľ ľudia nič lepšie nevymysleli. Tak aby si mohli aspoň zaspomínať na Platóna: Štát je natoľko dobrý, nakoľko má dobrú vládu.

      Na druhej strane verím, že zvolení zástupcovia si budú vážiť dôveru získanú od nás, od občanov tejto krajiny. S pokorou sa s našou dôverou vyrovnajú, budú pracovať na prospech nás všetkých.

      Chcem ešte veriť, že zodpovedne budú pristupovať k veciam  verejným. Verím, že raz pochopia, že každé ich rozhodnutie sa týka občanov tejto krajiny, nás, všetkých vekových skupín, pohlaví, rodov, vrstiev, ale aj ich samotných. Verím, že je to pre nich česť a zodpovednosť zároveň.  Pre mňa rozhodne áno. Musím na záver dodať, že pevne verím, že ich ani v myšlienkach a ani vo sne, a to doslova, nenapadne…  niekde, mimo zraku verejnosti vysypať obidve pomyselné nádoby kameňov… a začať sa pohrávať s myšlienkou vladára

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148733x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie