Založ si blog

Dá sa „cítiť “zlo?

      V starej Číne žil veľmi bohatý a majetný muž. Vedelo sa o ňom, že rád rozdáva nesplniteľné úlohy. Nestačil mu  jeho status bohatého človeka. Chcel byť múdry a mať moc, rešpekt a úctu. Všetko dokopy. Doslova.

      Tu odbočím, prešlo pár tisíc rokov, nepripomína vám to niečo? Z tej zrkadlovej  reality mi behá mráz po chrbte, tak tieto naše „ vlastnosti“ sú s nami asi na večné časy. Teda, pokračujem: I  vymyslel úlohu. Kto  vysoko v horách, pri vysokých  mínusových teplotách, vydrží celú noc, dostane obrovskú sumu peňazí. Každý, kto poznal tie  hory a v nich mrazivé, vetrom šľahané a zasnežené noci, vedel, že sa to nedá splniť. Jeden chudobný človek sa dopočul o tejto úlohe. Zašiel za „učiteľom“. Počul si o tejto úlohe? Rád by som to skúsil…Učiteľ mu povedal, v poriadku, pomôžem ti. Na opačnej strane hôr zapálim vatru, na tebe bude, aby si si dokázal predstaviť teplo, ktoré vyžaruje. Budeš ju vidieť len ako malý plamienok sviečky v diaľke, no musíš vycítiť teplo.  Tvoje vnútro ťa  ochráni. Tvoja vlastná sila ti pomôže.

      Spomenutý človek úlohu splnil. Keď preberal odmenu, boháč sa ho spýtal, ako to dokázal. Vysvetľoval mu, ako v diaľke videl ohník… Bohatý muž mu odmietol dať peniaze s odôvodnením, že porušil dohodu, nemal tam mať oheň. Neuznal argument, že oheň bol desiatky kilometrov ďaleko… Odišiel sklamaný a smutný. Zašiel za „učiteľom“, vyrozprával mu celý príbeh. Učiteľ mu povedal, neboj sa, boháč ti odmenu vyplatí. Asi o mesiac pozval všetkých dôležitých hodnostárov na večeru, na devätnástu hodinu. Učiteľ bol v širokom okolí známy svojou pohostinnosťou. Pozvaní sa doslova tešili na hodovanie. Všetci naraz dorazili na dohodnutý čas. Všade  rozvoniavali dobré a kvalitne pripravené pokrmy a nápoje. No hosťom sa nič nepodávalo. Okolo desiatej spomenutý boháč to nevydržal a išiel priamo k učiteľovi. Prečo nepodávaš jedlo? Čo sa robí? Krásne a lahodné vône tu cítiť a jedlo nepodávaš… Učiteľ boháčovi povedal: Ak si sa ty nenajedol z vône jedla z blízkej kuchyne, ako sa mohol človek zohriať z ohňa, z niekoľko kilometrov vzdialenej vatry? Boháč sa zamyslel.

      A mne sa nevdojak vnútila otázka. Kedy my, tu žijúci občania, ľudia vytvárajúci všetky hodnoty, všetky potrebné   suroviny a  potraviny, v pomyselnej, našej domácej kuchyni,  budeme požadovať nie vôňu, ale skutočné jedlo. Skutočnú potravu. Nebolo tých vôní už dosť? Ja by som si konečne doprial kvalitné jedlo. O sebe neviem napísať, či si ho zaslúžim, ale o spoločnosti hladnej a smädnej viem určite, že áno. Prosím, začnite podávať, nie zajtra, nie o týždeň, okamžite teraz, lebo už skoré raňajky budú podávané neskoro…Prosíme kvalitnú stravu, aby nám z podávanej stravy  nebolo zle. Nielen od žalúdka.  Dovolím si dopísať, že by ma zaujímalo, kto to jedlo vlastne  pripravuje, kto je skutočný kuchár ? Kto? Existuje  aj nejaký šéfkuchár?  Kde sa to všetko varí a pripravuje ? Kacírske myšlienky  respektíve otázky, poviete si, ale nedá mi, aby som ich nevyslovil.

      Príbehy, ktoré poznám, sa vždy končia tak, že dobro a spravodlivosť vyhráva. Zlo je rozpoznané a múdrosťou zakaždým porazené. Poviete si, aspoň tam. Ja verím, že nielen v príbehoch, ale môže sa to podariť aj v skutočnom živote.  Kto však vytvára a píše  naše vlastné príbehy? My sami. Máme slobodnú vôľu a tým možnosť sa   rozhodnúť.  Zlo neexistuje mimo nás, aspoň si to myslím.  Boháč predsa uznal, že sa mýlil a spomenutú výhru okamžite vyplatil. Hneď nato sa hodovanie začalo….

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Je lepšie byť sám ako v zlej spoločnosti?

17.01.2023

Tak presne na toto som si spomenul. Na túto veľmi zvláštnu myšlienku, ktorú vyslovil prvý prezident Spojených štátov. Len otáznik som si dovolil doplniť. Dlhé dni, na radu mojich priateľov, som prestal sledovať domácu politickú situáciu. Pomohlo mi to. Asi som aj „omladol“. Mal som týchto prečudesných dnešných „vecí [...]

Príbeh bielej vrany, bieleho leva… Dúfam, že raz budeme ako “ biele vrany“ všetci…

12.01.2023

Začnem citátom Marca Aurelia: „Konár, odrezaný od ostatných konárov, je odrezaný aj od celého stromu. Tak aj človek, ak sa rozíde s ostatnými, odíde tým aj od celej spoločnosti.“ Len malú poznámku, že áno, tento výrok si dovoľujem použiť na vysvetlenie a lepšie pochopenie myšlienky, ktorú chcem týmto písaním vyjadriť. [...]

Jana Bittó Cigániková, Richard Sulík, SaS, parlament

SaS spustila petíciu proti zákazu nedeľného predaja

09.02.2023 12:33

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka takéto zákazy výrazne obmedzujú slobodu jednotlivca.

Rastislav Káčer, Igor Matovič, György Gyimesi

Ostrá prestrelka medzi Matovičom a Káčerom. Šéf diplomacie reaguje: Sú to zabávači, netuším, kto je Gyimesi

09.02.2023 12:21

Keď to pred rokom povedal líder Sme rodina Boris Kollár, pre Matoviča to problém nebol.

Macko Martin Generál fekálny fantóm

Priznaním si pokazil život. Po 8 rokoch súd oslobodil Martina Macka z kauzy "fekálny fantóm"

09.02.2023 12:01

Nebolo preukázané, že žalované skutky spáchal obžalovaný, priblížil hovorca verdikt súdu. Prípad fekálnych útokov sa stal v roku 2015.

Káčer

Heger sa v ostrej výmene názorov s Budapešťou a Matovičom zastáva Káčera

09.02.2023 12:00

Poverený premiér Eduard Heger tlmí vášne. Na ceste na summit EÚ sa vyjadril k slovnej prestrelke, ktorú spustil minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 44
Celková čítanosť: 140059x
Priemerná čítanosť článkov: 3183x

Autor blogu

Kategórie