Založ si blog

Zdravstvuj Sputnik V.

      Dovolím si začať svoj text netradične a použijem múdrosť starú asi 2300 rokov, citát, ktorý je pripisovaný Sokratovmu žiakovi Platónovi: Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z nás, to je trest za neochotu podieľať sa na politike.

      Pred pár dňami v metropole východu v meste Košice pristálo slovenské vojenské lietadlo a priviezlo na naše územie ruskú vakcínu, očkovaciu látku Sputnik V. Verím, že existujú moji rovnako starí, alebo rovnako mladí, spoluobčania, verím, že  aj tí neskôr narodení vedia,  že takto ľudia nazvali prvý umelo vypustený objekt (družicu)  na orbit našej krásnej domovskej planéty. Dokonca som si pozrel video k tejto vakcíne, pochopil som, prečo sa tak volá.  Viem, a už aj v duchu počujem nenávistné komentáre k môjmu textu, ale ako občan tejto krajiny, ktorá je členom EÚ, mám aj ja právo na svoj názor, mám právo ho verejne prezentovať. Presne by som si dovolil napísať a dopredu popísať obsah vašich komentárov, a to doslova. Nadávky, osočovanie podozrievania, dohady, proruské, čo si to dovoľuje atď… Opakujem, každý má právo na názor a demokracia je o tom, že môže svoj názor aj verejne vyjadriť.  Každý si môže myslieť, že ten môj je jediný správny, že ja mám patent na rozum. Dopredu hovorím, že u mňa to takto už dosť dlhý čas nefunguje.

       Ale k veci. Čo všetko som si prečítal, čo všetko si ten náš premiér dovolil, porušil to a to, neopýtal sa nikoho. Musím sa dopredu priznať, aj keby som nemusel, že nie som volič strany, alebo ak chcete, zoskupenia OĽANO. Rozsypalo sa vrece s komentármi rôznych názorov, pohľadov, objektívnych, subjektívnych, neobjektívnych, proste každý to svojím spôsobom komentoval a zaoberal sa tým. Každý všetko vie, všetko pochopil, k všetkému sa vyjadruje.  S tým sa dá súhlasiť, je to právo každého z nás, horšie je, že si mnoho občanov tvrdohlavo nahovára, žiaľ, u politikov je to takmer isté, že jeho  názor je jediný správny, že len on má pravdu a len jeho videnie sveta je priam geniálne a nebojím sa napísať, až spasiteľské. Nedá mi  teraz nespomenúť si na starý Rím, na  jedného z najväčších cisárov Julia Caesara, ktorý mal vraj zvláštneho otroka, aby mu stále pripomínal: Si len obyčajný človek! Aké geniálne. Smutné je, že to bolo pred viac ako dvetisíc rokmi a stále to platí, teda aspoň by malo. Ako do toho zapadá Sputnik V? Opäť si dovolím použiť metaforu: Ak by mi horel dom a prišli by hasiči, neviem, či by som sa ich pýtal, či majú tú správnu vodu.

      Neviem, ako vás, mňa by ani nezaujímalo,  či požiarnici prešli cez tri alebo štyri červené, veď nakoniec majú pri hasení právo prednostnej jazdy. Veľmi netrpezlivo by som na nich čakal a už pri zvuku sirén prichádzajúcej pomoci by sa mi zrejme uľavilo. Mne teda určite. Prepáčte, že som si takýto príklad dovolil, ale hneď dodávam, že v tomto prípade ide len a len o zdravie a život. Nič menej, nič viac, len a len  o život a zdravie. Život, ktorý je nenahraditeľný jedinečný, absolútny zázrak, každý z nás si  ho doslova žije a užíva po svojom. Dovoľujem si pripomenúť, že právom a každá normálna, ak chcete, demokratická spoločnosť, musí, a to doslova, musí život a zdravie  každého z nás chrániť. Teraz, ak dovolíte, sa zas vrátim k svojmu príkladu s požiarnikmi. Nie je namieste  otázka, či bolo takéto právo prednostnej jazdy použité aj v prípade  Sputnika V? Ja mám jasnú odpoveď. A čo vy? V ďalekej cudzine, ak sú domy z dreva, dokonca polievajú susedné nehnuteľnosti pri tom istom zásahu požiarnici vodou, ako prevenciu, aby sa požiar nešíril nekontrolovane ďalej. Aké jednoduché, ale  funkčné. V poslednom období počúvame, že jediná šanca, ako zvíťaziť, alebo aspoň sa snažiť čo najviac poraziť pandémiu COVID – 19, je vakcinácia, očkovanie čo najväčšieho počtu obyvateľov a v čo najkratšom čase. Ak som použil príklad horiaceho domu a hasenie susedných objektov, nie je čas zaoberať sa možnosťou požiaru celej ulice, celého mesta, krajiny? Dovoľujem si položiť rečnícku otázku: Nehoríme už?! Bojím sa odpovedať. Po odchode požiarnikov by som začal uvažovať o financiách a ekonomických dôsledkoch tohto požiaru. Ak je požiar uhasený,  prichádzajú vyšetrovatelia a zisťujú škody, ale aj príčiny, prípadne navrhujú riešenie do budúcnosti. Do budúcnosti, aby som sa vyhol opakovaniu  chýb pri možnom následnom  požiari. Ak sa niekto vyzná lepšie, ako to pri reálnom požiari funguje, tak sa mu ospravedlňujem, použil som to len ako príklad, na pochopenie. Po uhasení bude  možno zaujímavá  aj  otázka, aká voda sa použila. Len veľmi prosím, aby  požiarni vyšetrovatelia hodnotili použitú  vodu triezvou hlavou a realisticky, bez našepkávania iných  vyšetrovateľov.

      Nedá mi, vážení, na záver napísať, to čo si myslím. Viem, že voľby sú a majú byť aj o emóciách, tiež viem, že väčšina z nás nečíta program kandidujúcich strán, ale chcem vás požiadať: Pri voľbách otvoriť oči, potom ich zavrieť, lebo cez srdce človek lepšie vidí. Ak sa budeme snažiť pochopiť volebné právo, doslova povinnosť voliť, bude menej ľudí sklamaných a občania budú,  verím, že áno, vedieť, čo neočakávať od kandidujúcich politikov. Celkom na záver Platón: Dobré činy, ktoré vykonáme, nám dodávajú silu a inšpirujú dobré konanie v druhých ľuďoch.

 

Odvaha je dieťa nevedomosti … ( Mágia médií )

24.03.2023

Touto múdrosťou, ktorú som si vypožičal od Francisa Bacona., by som rád nejako začal. Pokúsim sa vysvetliť, aj sám sebe, chápanie čítania novinových článkov, komentárov, názorov, ale aj diskusií pod nimi. Vysporiadať sa s tým. Dnes sa to tak moderne označuje, akože čítanie s porozumením. Poviete si, ten má ale odvahu, ten si teda trúfa. [...]

Analfabetizmus… ale dnes už viem čítať a písať. Naozaj?

10.03.2023

Amalfi, mesto na krásnom pobreží južného Talianska. Neskutočné, čo všetko táto, pre mňa úžasná, krajina ponúka. Ticho jej závidím. Vchádzam do Katedrály svätého Ondreja, počúvam výklad, vysvetľovanie výjavov namaľovaných na obrazoch, doslova pomocou vizualizácie „akýmsi písaním“ dávnych, [...]

Prekročenie Rubikonu alebo kocky sú hodené?

26.01.2023

Dopredu si odpovedám, dúfam, že nie. Ani prekročenie povestného Rubikonu sa ešte nekonalo a rieka, pevne verím, je ešte v nedohľadne… Ale po poriadku, údajne túto vetu povedal pri prekročení rieky Rubikon na severe dnešného Talianska v roku 49 pred naším letopočtom Gaius Julius Caesar. Rímsky zákon zakazoval prekročiť túto [...]

Rusko neuspelo v OSN. Rezolúcia o vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream neprešla

27.03.2023 23:20

Rusku sa nepodarilo prinútiť Bezpečnostnú radu OSN, aby požadovala nezávislé vyšetrovanie septembrových explózií, ktoré poškodili Nord Stream.

NR SR záborská parlament

SaS kritizuje Záborskej 'pozmeňovák' k zákonu o príspevku pri narodení dieťaťa

27.03.2023 22:14

SaS tvrdí, že vďaka návrhu by mohli Záborskej spriatelené organizácie čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu.

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

Peter Schuster

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 148712x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Autor blogu

Kategórie